Премиерът събра министри на съвещание за мерките в подкрепа на бизнеса и гражданите в условията на пандемията (ОБЗОР)
София. Премиерът Бойко Борисов събра членове на кабинета на работно съвещание за мерките в подкрепа на бизнеса и гражданите в условията на пандемията. Той подчерта, че не трябва да остава впечатление, че мерките на правителството целят да тормозят бизнеса или хората. Разпореди планът за ваксинация да бъде изготвен максимално бързо, като подчерта, че ваксините са доброволни и безплатни за българските граждани.
Министър-председателят изтъкна още, че е от изключително значение да се поддържа баланса между противоепидемичните мерки и подкрепата за икономиката. „Не трябва никой да остане с впечатлението, че мерките са самоцелни да тормозят бизнеса или хората. Икономиката да работи, този баланс трябва внимателно да го държите“, заяви премиерът.
Борисов добави, че е важно броят на излекуваните да расте, държавата да премине през кризата и бизнесът да работи.
Министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов посочи, че първата ваксина, която ще пристигне в България, е на Phizer, като допълни, че тя ще е тук най-късно в началото на 2021 г.
„Създали сме необходимата логистика. Ще пристигнат 125 000 дози. Съвместно с доц. Кунчев, в момента съставяме ваксинационния план. Ваксинационният план ще бъде ясен: с кои групи от населението започваме. Ще започнем с рисковите групи. Освен работниците, които са на първа линия, нашите колеги медици, ще включим и възрастните хора от домовете. Трябва да отдадем изключително важно значение на българските учители, които също са на първа линия. Вървим напред по отношение на създаването на логистика за пристигане на ваксината“, допълни той.
Министърът на икономиката Лъчезар Борисов посочи, че засегнатите от противоепидемичните мерки бизнеси ще могат да се възползват от подкрепа от държавата и да получат средства за около 2 седмици.
„Очакваме процедурата да бъде изключително бърза. В рамките на седмица да се подават документите и в подобен срок да отговорим със средства от НАП, които впоследствие да бъдат възстановени от ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Това, което предвиждаме в отговор на очакванията на бизнеса, е процедурата да бъде в процент от оборота. Този процент предстои да бъде окончателно решен, заедно с работодателските организации по съответните сектори, които са административно засегнати от противоепидемичните мерки“, обясни той.
Вицепремиерът Томислав Дончев уточни, че кандисването по новата мярка на Министерство на икономиката ще се случва по изцяло електронен път.
„Надявам се парите да постъпят при заявилите подкрепа в рамките на годината, тоест веднага след приключването на триседмичните ограничения. Ще става през специален модул на системата ИСУН. Полагаме усилия процесът да бъде максимално симплифициран. Буквално заявяване на името на фирмата, оборот и желана сума, в зависимост от ставките, които постигнем като договореност с работодателските организации“, допълни той.
Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева припомни, че от днес започва кандидатстването по мярката „Запази ме“, с която служители на затворени бизнеси ще получават по 24 лв. дневно за срока на действие на противоепидемичните мерки.
„Тя на практика представлява 80/0, тъй като това е 80 % от минималната работна заплата. Заедно с тази мярка, работодателите могат да комбинират с 60/40, 80/20, ако са от секторите на туризма и транспорта“, обясни тя.
Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова посочи, че българският туризъм стои стабилно и призова браншът да прояви разбиране към въведените ограничения.
„Към настоящия момент колегите от бранша са информирани, че от 27.11 въведените противоепидемични мерки, които действат на територията на страната, биха довели до резултат само и единствено, ако всички сме дисциплинирани и спазваме разпоредбите на здравните власти. Ще сме безкомпромисни по отношение на нарушенията, защото ежедневно се следят статистиките и целта ни е да достигнем до нива, които впоследствие да позволят мерките да бъдат смекчени“, допълни тя.
Министърът на вътрешните работи Христо Терзийски отчете, че от началото на пандемията досега са издадени 25 450 акта, от които 18 709 за неносене на маска.
„От началото на ноември до настоящия момент от служители на МВР са издадени 19 154 предупредителни протокола по чл. 65 от Закона за МВР. Указаните съдействия на РЗИ за установяване на лица, които подлежат на карантина, са 18 295. Указаните съдействия за връчването на такива предписания за този месец са 21 871“, допълни той.
Теодора ПАВЛОВА