Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция „Фокус“)
Вашингтон. Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън ще се сблъска с няколко предизвикателства, когато встъпи в длъжност в Белия дом. Но от редакцията на британския ежедневник The Independent го съветват най-напред да започне с подобряване на отношенията на САЩ с Русия и Иран. И двата външнополитически вектора са пострадали по време на администрацията на Доналд Тръмп, но и в двата случая ситуацията може да бъде коригирана – при това за много кратко време.
Авторът Даниел ДеПетрис настоява, че за Байдън е по-добре да съсредоточи ресурсите си по два въпроса: намаляване на напрежението с Иран и постигане на стратегическа стабилност с Русия.
По отношение на Иран администрацията на Тръмп следва стратегия за максимален натиск през последните три години. Както пише обаче авторът на статията, единственото нещо, което САЩ постигнаха с това, беше да стартират саморазрушителен цикъл от взаимни удари, който почти се превърна в реален конфликт. Така че първото нещо, което Байдън ще трябва да направи, е да върне САЩ към ядреното споразумение. Това може да бъде трудно, тъй като Иран иска компенсация за щетите, които страната понесе. През юни 2021 г. има избори, така че сегашното правителство едва ли ще е готово да направи отстъпки.
В допълнение, като цяло, Байдън ще трябва да изпрати на Иран ясен сигнал, че САЩ не само искат да се върнат към споразумението, но също така са готови да заемат по-мека позиция по отношение на Техеран. Нито една от страните няма интерес от конфликта: Иран е по-слаб от САЩ, а на свой ред Вашингтон не иска армията му да „заседне“ в този регион, чието стратегическо значение е минимално за Америка.
САЩ не се справиха по-добре в отношенията с Русия. Въпреки думите на Тръмп, че иска повече конструктивност в диалога с Москва, двустранните им отношения са по-лоши днес, отколкото преди четири години. Трудно е да си представим, пише авторът на статията, че отношенията между САЩ Русия при Байдън ще се подобрят, защото по време на кампанията той нарече Москва противник. Има твърде много въпроси, в които техните интереси са противоположни: правата на човека, Беларус, Сирия, Венецуела, Украйна. Но дори ако тези разногласия не могат да бъдат избегнати, не е задължително те да доведат до конфронтация.
Подобряването на отношенията с Русия обаче е много лесно, убеден е авторът на статията. Вашингтон и Москва вече имат СТАРТ III и Байдън, и Путин биха искали да го удължат, независимо как спорят по други въпроси. И двете страни вярват, че това споразумение не само запазва стратегическата стабилност, но и въвежда компонент на прагматичната дипломация в отношенията.
Управлението е свързано с търсене на възможности и поправяне на лоши решения, припомня авторът на статията. И връщането на правилния път с Русия и Иран ще бъде малка, но важна стъпка към по-балансирана политика на Байдън, пише The Independent.
***
Москва. Дуетът на руските шегаджии Вован и Лексус нанесе нов удар. Този път те изиграха канадския министър-председател Джъстин Трюдо, който си помисли, че разговаря по телефона със шведската активистка за околната среда Грета Тунберг, съобщава британският национален ежедневник The Guardian.
Владимир Кузнецов и Алексей Столяров, известни като Вован и Лексус, публикуваха в интернет запис на телефонен разговор, в който дават съвети на Трюдо за световната политика и го молят да ги запознае с героите от анимационния сериал South Park.
Сред останалите жертви на лудориите на Вован и Лексус е и Елтън Джон, в разговор с когото шегаджиите се преставят за руския президент Владимир Путин, който твърди, че иска да обсъди с певеца въпроса за правата на сексуалните малцинства.
По време на десетминутния телефонен разговор с Трюдо, още една шегаджийка, представяща се за Тунберг, казва на канадския премиер, че се притеснява от „нарастващата международна криза и предчувствието за трета световна война“.
„Това вече води до катастрофални последици“, казва фалшивата Грета. „Много е страшно". На което Трюдо отговаря: „Да, така е".
Телефонното обаждане се е състояло през януари, дни след като иранското правителство свали украински пътнически самолет, при което загинаха 176 души.
„Вие сте възрастни, но се държите като деца“, казва Грета. „Можем да направим света по-добро място, ако се обичаме. Можем да направим света място за всички - чернокожи и бели, християни и мюсюлмани, Тръмп и Путин, вие и аз. За Борис Джонсън, за Корбин и дори за Теренс и Филип, които също са известни във вашата страна".
Теренс и Филип са канадските герои от анимационния телевизионен сериал South Park. „Така трябва да бъде“, отговаря й Трюдо.
След като Трюдо каза, че посещението на Тунберг в Монреал през 2019 г. преди изборите „е помогнало да се определи“ резултатът по въпроса за изменението на климата, Тунберг го прекъсва и казва: „Но след това трябва да напуснете НАТО. Хвърлете оръжието си. Събирайте цветя. Усмихнете се на природата".
Тактичният Трюдо й отговаря незабавно: „Аз също мечтая за свят, в който войниците не са необходими, но все още не живеем в такъв свят, за съжаление“.
Грета пита Трюдо дали може да я запознае с Терънс и Филип. „Ще се радвам да го направя. Ще помоля моите помощници да разберат как можем да се свържем с вас“, казва канадският премиер. Трюдо най-накрая осъзнава, че се шегуват с него, когато фалшивата Грета отново пита дали може да се запознае с Терънс и Филип.
„Почакайте, Теренс и Филип не са ли тези от South Park?" И след тези думи той учтиво приключва разговора.
***
Лондон. Петима бивши министър-председатели на Обединеното кралство се противопоставиха на плановете на Борис Джонсън за намаляване на средствата за чуждестранна помощ, съобщава британският национален ежедневник The Times.
Гордън Браун, Тони Блеър, Дейвид Камерън и сър Джон Мейджър се присъединиха към Тереза Мей в настояването за преосмисляне на стратегията за намаляване на целта от 0,7 на 0,5 на сто от БВП, която Джонсън обяви в опит да заздрави отслабените от пандемията от коронавируса финанси на държавата.
Мей бе първата, която заяви пред своите колеги, че се противопоставя на мярката. Сър Джон Мейджър заяви пред The Times, че планът е „морално погрешен“ и „политически неразумен“. Камерън и Блеър направиха съвместно изявление миналата седмица, предупреждавайки, че намаляването на бюджета за чуждестранна помощ ще бъде стратегическа грешка.
По-рано стана ясно, че настоящият министър-председател на Обединеното кралство Борис Джонсън обмисля временно намаляване на средствата, които страната изразходва за чуждестранна помощ, с цел да подпомогне възстановяването на опустошените от кризата с COVID-19 държавни финанси.
Министрите в Лондон са изготвили планове за намаляване на дела на брутния национален доход на Великобритания, изразходван за помощ, от 0,7 на 0,5%, като по този начин страната ще спести милиарди, обяснява изданието. Привържениците на предложението са категорични, че намаляването на бюджета за помощ е политическа необходимост в момент, в който разходите за вътрешни райони ще бъдат ограничени в резултат на пандемията. Джонсън настоява съкращението да бъде ограничено във времето и разходите за помощ да се върнат до ниво от 0,7% след 2022 г.