„Независимая газета“: Синодът на Кипърската православна църква призна новата украинска църква
Москва. Синодът на Кипърската православна църква на 25 ноември призна Православната църква на Украйна (ПЦУ). Кипърците взеха решението си под натиска както от Константинополската (Вселенска), така и от Московската патриаршия, които заемат противоположни позиции по въпроса за украинската автокефалия. РПЦ реагира на синодалното решение с доста рутинно осъждане, пише вестник „Независимая газета“ в материал, представен без редакторска намеса.
Заседанието на кипърския синод продължи два дни, а окончателното решение разгневи част от епископите и беше прието с 10 гласа срещу 7. Митрополит Кикски Никифор Кикотис заяви след епископското заседание, че решението на синодалите „не е обвързващо, тъй като става въпрос за вяра“. „Ние се противопоставихме на предложението за признаване на Епифаний, не се съгласихме с него. Окончателното решение не ни обвързва“, казва епископът.
„Разколът на световното православие продължава, виновник за това е константинополският патриарх Вартоломей. Антиканоничният акт, извършен от него в Украйна, сега води до загуба на вътрешно единство в местните православни църкви , каза митрополит Иларион (Алфеев), председател на отдела за външни църковни връзки, в своето кипърско комюнике. Той обърна внимание на факта, че някои от кипърските епископи не са съгласни с мнозинството в Синода.
Припомняме, че на 24 октомври главата на Кипърската православна църква архиепископ Хризостом II спомена по време на служба предстоятеля на ПЦУ митрополит Епифаний (Думенко), което всъщност означаваше признаването на автокефалията в Киев. Самият архиепископ обясни постъпката си по следния начин: „От миналата година уведомихме Вселенския патриарх, че ще запазим неутрална позиция и ще се отдадем на служенето на православието чрез приматите на различни автокефални църкви. Но трябваше да заема определена позиция. Сигурен съм, че моето решение служи на православието и църквата на Кипър“.
Няколко кипърски йерарси не бяха съгласни с това: митрополитите Атанасий Николау, Исая и Никифор Кикотис, както и епископ Николаос Тимиадис. Те подписаха съвместно изявление, призоваващо Хризостом II незабавно да отмени „антиканоничния акт“, като заявиха, че „действията на архиепископа представляват грубо нарушение на синодалния, колективен и демократичен ред и функционирането на Кипърската православна църква въз основа на тази система“. Те предупредиха, че не възнамеряват да служат нито с Хризостом, нито с Епифаний в случай на пристигане на главата на ПЦУ на острова.
Разбира се, Хризостом II бе осъден от Московската патриаршия. На 20 ноември Синодът на Руската православна църква реши да изтрие името на кипърския архиепископ от диптиха си (литургичната процедура за споменаване на приматите на православните църкви). Посочвайки, че решението за каноничността на ПЦУ е „взето само от архиепископ Хризостом, без съгласието на членовете на Светия синод на Кипърската православна църква и следователно няма съборнически характер“, руските епископи заявиха „невъзможността да се чества името на архиепископ Хризостом II от Кипър в диптихията и евхаристийно общение с него, както и съслужение с онези йерарси на Кипърската църква, които ще влязат в църковно общение с представители на украинския разкол“. По-рано имената на духовните водачи на Александрийската патриаршия и на Гръцката църква бяха изключени от диптиха на Руската църква за признаване на ПЦУ. Евхаристийното общение беше напълно прекъснато с Константинополската църква, чийто глава патриарх Вартоломей инициира създаването на структура, независима от Москва в Украйна.
Забележително е, че през юли 2018 г. Хризостом II увери патриарха Московски и на цяла Русия Кирил, че „Кипърската църква никога няма да отстъпи от позицията си и с всички сили ще подкрепи позицията на Руската православна църква по въпроса за така наречената автокефалия в Украйна“. На 18 февруари 2020 г. Кипърският синод издаде решение, че възнамерява да остане неутрален по този въпрос. По-късно Христозом в остра форма обвини главата на РПЦ в извършване на разкол в световното православие поради нежеланието му да признае каноничността на решението на Вселенската патриаршия, но до този октомври той не посмя да възпомене Думенко на литургия.
Официалният уебсайт на Кипърската църква съобщи на 18 ноември, че се е състоял телефонен разговор между Хризостом и Епифаний (Думенко), в който архиепископът подчертава, че „всички нови църкви са получили автокефалия по решение на Вселенската патриаршия и никой няма основание да се съмнява в каноничността на томоса за украинската църква“ и следователно „други поместни църкви, включително руската, трябва да приемат този факт“. Нека припомним, че томосът, т. е., указът за неговата автокефалия, е получен от ПЦУ от патриарх Вартоломей. Кипърският архиепископ покани Епифаний да посети острова. На 13 ноември Думенко чрез страницата си във „Фейсбук“ поздрави главата на Кипърската църква за именния ден и го нарече „пример за гъвкавост“.
На Синода на ПЦУ, който се проведе в Киев на 24 ноември, епископите, „изказвайки благодарност към Предстоятеля на Кипърската православна църква, Негово блаженство архиепископа на Нова Юстинияния и цял Кипър Хризостом II, и архиереите на Кипърската църква, които последваха каноничното решение на Вселенската патриаршия за автокефалията на Украйна, че е установено пълно църковно общение между Православната църква на Украйна и Кипърската православна църква, както между автокефални православни църкви-сестри“.
Превод и редакция: Иван Христов