Преглед на основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
Рим/Залцбург. Италианското правителство възнамерява да установи контакти със съседните алпийски страни, включително Австрия, за да обсъдят възможното затваряне на ски пистите по време на празниците, за да се предотврати разпространението на коронавируса, според римския всекидневник La Repubblica, пише вестник “Российская газета“.
Според правителството ски пистите не трябва да се отварят до края на януари, когато процентът на заболеваемост ще намалее и страните от ЕС могат да започнат кампания за ваксинация. По време на празниците трябва да се поддържат мерки за борба с пандемията. В противен случай Италия ще се сблъска с трета вълна от коронавирусни инфекции.
И за да може търговията през зимните празници да се развие правилно, магазините във всички региони трябва да работят до 22 часа, независимо от броя на заразените. Това ще помогне за предотвратяване на струпването на хора в тях. Силите за сигурност трябва да проверяват за струпване на хора в молове и супермаркети.
Междувременно предложението на Италия, което е насочено към цяла Европа, не срещна особено одобрение от обхванатите от кризата туристически региони. В крайна сметка, колкото по-дълго продължават ограниченията, толкова повече надежда се възлага на много райони, които зависят от туристите през зимния ваканционен сезон. И така, откриването на ски сезона в Залцбург се очаква на 19 декември. Този пример вероятно ще последва и австрийския район Тирол.
Австрийският курорт Ишгъл иска да избегне същите проблеми. „Опитът от изминалата зима определя нашите действия за бъдещето“, казват туристически мениджъри. Инвестициите в оборудване за безопасност възлизат на около 700 хиляди евро. Охранителните камери трябва да предоставят незабавна информация за формирането на големи групи, чакащи на опашка за зъбчатата железница, чийто вагони редовно се дезинфекцират.
Началото на зимния сезон по ски пистите на баварския курорт Цугшпитце се отлага поради пандемията. Скиорите и сноубордистите не успяха да изпробват трасетата на най-високата планина в Германия, както беше планирано на 13 ноември. „Колкото по-ефективно минимизираме контакта сега, толкова повече шансове имаме да започнем сравнително нормална ски работа през декември“, заяви говорителката Верена Алтенхофен.
***
Москва/Берлин. Пандемията се превърна в глобалната трагедия на тази зловеща високосна година. Човечеството е изтощено от карантините и гледа към учените с надежда - да открият по-скоро лекарство или ваксина. Изглежда ваксините са създадени и сега се тестват. Фармацевтичните компании са готови бързо да увеличат производството си веднага след регистрацията им. Правителствата на различни страни планират масово ваксиниране на населението. Необходими са милиарди дози ваксини, които трябва да бъдат произведени и доставени бързо в различните части на света, пише руският вестник “Независимая газета“
Задачата е безпрецедентна: през следващата година или две ще бъдат доставени около 10 милиарда дози. Това се прогнозира в Бон, в централата на германския концерн Deutsche Post DHL - лидерът в индустрията, пише Deutsche Welle. Дозите трябва да бъдат повече от жителите на планетата, тъй като много ваксини включват две дози. Според изчисленията ще е необходимо да се транспортират 200 хиляди товарни палети с различни видове транспорт и да се извършат приблизително 15 хиляди въздушни превоза.
Капацитетът само на товарните самолети за експресна доставка на ваксини очевидно не е достатъчен. Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) вече нарече предстоящото разпространение на ваксини в световен мащаб "най-голямата и сложна логистична операция за всички времена". На 16 ноември тя призова правителствата да отворят граници и да възстановят въздушните връзки: в крайна сметка поради карантинните мерки броят на полетите рязко е намалял. Това силно ограничава обема на въздушния превоз на товари, тъй като има много малко възможности за изпращане на товари с пътнически самолети. Седем водещи американски авиокомпании написаха писмо до Конгреса на САЩ на 19 ноември с искане за финансова помощ на индустрията за справяне с „логистичното предизвикателство при разпространението на ваксините“.
Проблемът обаче е не само и дори не толкова в обемите на предстоящото транспортиране, а във факта, че поне част от ваксините ще трябва да бъдат транспортирани при специални условия, при ниски и свръхниски температури. „Количеството на дълбоко замразените препарати лекарства, с които логистичната индустрия ще трябва да се справи поради Covid-19, е много сериозно предизвикателство“, казва Томас Елман, мениджър на DHL, натоварен от компанията с това ново предизвикателство.
Говорим преди всичко за ваксината на германската компания BioNTech и нейния американски партньор Pfizer, която трябва да се съхранява при минус 70 градуса по Целзий. Ваксината се счита за една от най-обещаващите и двете компании подадоха заявление за спешна регистрация в САЩ на 20 ноември. В Америка ваксинациите могат да започнат на 11 декември.
Европейският съюз подписа споразумение за доставка на до 300 милиона дози от тази ваксина, САЩ могат да закупят до 600 милиона дози. Като цяло и двете фирми възнамеряват да произведат приблизително 1,3 милиарда бройки през следващата година. Най-вероятно те ще се превърнат в един от основните и в същото време най-трудните клиенти за логистичните компании.
„На пръв поглед отначало ще има много големи проблеми с логистиката. Тази ваксина се съхранява при минус 75 - минус 80 градуса. Дори в Европа неговата логистика ще бъде много труден проблем в сравнение с ваксината, която се съхранява при минус 18 градуса “, каза директорът на Московския център „Гамалей“ Александър Гинцбург, сравнявайки развитието на BioNTech и Pfizer с ваксината от собствената си разработка "Спутник V".
Мениджърът на DHL Томас Елман е много по-оптимистичен по отношение на ситуацията. Компанията вече има голям опит с дълбоко замразени фармацевтични продукти, въпреки че досега това е по-скоро страничен бизнес, каза той пред агенция DPA. Например, доста значителни обеми лекарства против ебола трябваше да бъдат транспортирани при свръхниски температури и дори на границата с Холандия беше оборудван специален склад, където бяха инсталирани 58 особено мощни хладилника.
DHL започна да се подготвя още през лятото за факта, че поне една от обещаващите ваксини, подложени на клинични изпитвания по това време, ще изисква специални транспортни условия при температури до минус 80 градуса. Това се доказва от проучване, публикувано на 3 септември, проведено съвместно с международната консултантска компания McKinsey. То съдържа препоръки за това как да се осигури доставката на чувствителни към температурата лекарства и предполага, че 15 милиона партиди ваксини ще трябва да бъдат прехвърлени в специални хладилници и термокутии.
Методът за доставка ще бъде намерен, най-важното е, че ще има надеждна ваксина.
***
Вашингтон. Администрацията на Доналд Тръмп започна процеса на преход. Съответното изявление е направено от Емили Мърфи, ръководител на Агенцията за общите служби (АОС), която официално отговаря за процеса. Тръмп, който продължава да защитава тезата за „открадната победа“ в съдилищата, подкрепи решението на Мърфи, но не каза нито дума, че ще признае поражението си, пише руският вестник "Коммерсантъ"
АОС е доста скромна организация. Според уебсайта си тя "осигурява работа чрез изграждане, управление и опазване на държавни сгради и управление на търговски недвижими имоти". Уместно е да наричаме служителите на АОС с простата дума „бизнес мениджъри“ - те подготвят офиси за държавни агенции, купуват им необходимите консумативи и като цяло се опитват да улеснят работата им от чисто техническа гледна точка.
По волята на съдбата, шефът на АОС, според американския закон, трябва да даде зелена светлина в началото на трансфера на властта.
През 2008 г., когато демократът Барак Обама замени републиканеца Джордж Буш, АОС изпрати на Обама писмо, потвърждаващо „новата реалност“ още в 23:00 ч. в изборния ден. Този път процесът се проточи цели 20 дни. Ръководителят на агенцията Емили Мърфи дори трябваше да се обясни пред обществото.
„Моля, имайте предвид, че взех това решение при пълна независимост въз основа на закона и наличните факти. Нямаше пряк или косвен натиск върху мен от служители на изпълнителната власт, включително тези, които работят в Белия дом или АОС, за да повлияе на същността или времето на решението ми. Казвам ясно: Не съм получила инструкции за отлагане на решението,” каза Мърфи в писмото.
Тя взе решение, след като в понеделник, 23 ноември, властите в Мичиган официално сертифицираха резултатите от щатските избори и победата на Джо Байдън. На следващия ден, вторник, това беше направено от властите на щатите Пенсилвания и Невада. В петък, 20 ноември, същото решение беше взето и в друга “колеблив“ щат - Джорджия.
Независимо от това си струва да се обърне внимание на формулировката в писмото: Емили Мърфи казва, че върху нея не е имало натиск от страна на изпълнителната власт. Защото имаше достатъчно обществен натиск: демократите зададоха тон, настоявайки за незабавно стартиране на трансфера на власт.
Реакцията на постъпката на Емили Мърфи от президента на САЩ, какъвто Доналд Тръмп остава до 20 януари 2021 г., е показателна. „Бих искал да благодаря на Емили Мърфи от АОС за нейната постоянна отдаденост и лоялност към страната ни. Тя е била възпрепятствана и заплашвана и не искам това да се случи с нея, семейството и персонала на АОС. Каузата ни уверено върви напред, ще продължим да водим добра битка и, вярвам, ще спечелим! " - написа той в „Туитър“, отбелязвайки, че в интерес на страната АОС трябва да започне съответната работа.
„Каква е връзката между разрешението на АОС да започне предварителна работа с демократите и продължаващите ни усилия в съдебните дела по време на изборите, които ще влязат в историята на САЩ като един от най-корумпираните? Продължаваме напред с пълна скорост! Никога няма да се предадем на атаките с фалшиви бюлетини и системата „Доминион“!" - добави държавният глава, визирайки една от компаниите, произвеждащи електронни комплекси за преброяване на бюлетините. „Доминион“ без доказателства бе обвинена във фалшифициране на гласове, въпреки че компанията е преминала всички държавни одити.
Според източници на CNN в републиканската администрация този туит е възможно най-близо до декларация за поражение, която ще бъде направена от Тръмп.
"Това е прикритие, което Ви позволява да продължите да събирате пари", - обясни вторият източник на телевизионния канал. „Може би това е осъзнаването, че преходът трябва да стане, ако ситуацията все пак не върви според неговия план“, каза третият, изразявайки надеждата, че Доналд Тръмп все още може да бъде обявен за победител.
Politico се опита да обясни действителното съгласие на Доналд Тръмп да започне прехвърлянето на властта. Според изданието през последните дни американският президент е загубил подкрепата на много влиятелни идеологически съюзници, включително водещия на Fox News Тъкър Карлсън и консервативния радиоводещ Ръш Лимбо: те призоваха Тръмп и неговите сътрудници да предоставят доказателства за предполагаемите масови нарушения на изборите. Господата Лимбо и Тъкър бяха недоволни от речта на адвоката на Доналд Тръмп Сидни Пауъл: миналата седмица тя проведе пресконференция, на която докладва за масирани нарушения, но не предостави никакви доказателства и се скара на журналисти, когато е била помолена да ги представи
Междувременно републиканските сенатори все по-често започнаха да призовават за признаване на факта на поражението на изборите.
Съобщението на АОС има редица много специфични последици. Екипът на Джо Байдън вече ще има достъп до 7,2 милиона щатски долара във федерални фондове и АОС ще ги подкрепя в работата им. „Днешното решение е необходима стъпка, за да започнем да се справяме с предизвикателствата, пред които е изправена страната ни. Също така говорим за това как да поемем контрола над епидемията от коронавируса и да върнем икономиката си към нормалното “, каза изпълнителният директор на преходния комитет на Джо Байдън Йоханес Абрахам. Според него сътрудниците на демократа през следващите дни ще обсъдят мерки за борба с епидемията, ще направят одит на проблемите на националната сигурност и "ще получат пълна картина на опитите на администрацията на Тръмп да обезсили държавните агенции".