Министър Кирил Ананиев: Бюджет 2021 е антипандемичен
София. Бюджет 2021 е антипандемичен. Това каза министърът на финансите Кирил Ананиев в интервю за предаването "Неделя 150" по БНР.
"Прибързано се направиха изводи за средносрочната бюджетна прогноза. Тя беше разработена в безпрецедентна ситуация. В бюджета има ясно изразени приоритети, основно насочени към мерки за преодоляване на последствията от кризата. Аз го наричам антипандемичен бюджет, тъй като в него са заложени над 3 млрд. лева за мерки за борба срещу коронавируса... Решили сме структуроопределящи неща, бюджетът е балансиран между Covid мерките и необходимостта от реформи в отделните системи", обясни министърът.
Той поясни, че са предвидени 1,6 млрд. лева за подкрепа на домакинствата, 576 млн. лева за бизнеса, 748 млн. лева за органите на държавното управление, натоварени с дейностите по овладяване на пандемията и последствията, 76 млн. лева за национално съфинансиране от мерки, свързани с Covid-19.
„Няма популизъм и предизборни обещания… Предвиждаме буфер в бюджета за следващата година. Бюджетите на всички министерства и ведомства ще се финансират до декември с 95% от ресурса, а 5% буфер ще се използва за форсмажорни обстоятелства в системата на здравеопазването. Ако тези 5%, или 640 млн. лева, не се похарчат, те ще помогнат да не се надхвърли предвиденият дефицит от 3,9%. От тези 3,9% близо 2,5% са свързани с Covid мерките... Няма да бъдат изоставени нито хората, нито бизнесът“, каза Ананиев.
„В края на периода ще бъдем с дефицит в рамките на 28,2% от БВП, което е далече от Маастрихтския критерий от 60%. През 2019 година средният дефицит на страните в ЕС е 77%, а на страните от еврозоната – 84%, като това е преди кризата“, допълни министърът.
Ананиев подчерта, че в бюджета са предвидени и реформи, например в сектора на образованието, на здравеопазването.
„За първи път имаме голям приоритет - формирането на бюджетните взаимоотношения между държавата и общините. Със 732 млн. лева се увеличават всички видове взаимоотношения - за делегираните от държавата дейности, за изравнителната субсидия, за капиталовата субсидия“, каза още той.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Калоян Стайков, икономист: Създава се усещането, че социалните разходи са продиктувани от политически амбиции, а не от последователна политика
София. Създава се усещането, че социалните разходи са продиктувани от политически амбиции, а не от последователна политика. Това каза за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика. „Затова и логиката беше, докато икономиката расте, бюджетът съответно има необходимите възможности, тогава можеше да се направят ...