Проф. Тодор Кантарджиев: Ако хората започнат да спазват мерките очаквам, че до 14 дена процентно ще започнат да намаляват случаите
София. Ако хората започнат да спазват мерките очаквам, че до 14 дена процентно ще започнат да намаляват случаите. Това каза директорът на НЦЗПБ и член на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев в интервю за предаването „Неделя 150“ по БНР.
Той обясни, че най-големият риск от заразяване е в заведенията на затворено. „Здравните инспектори, когато правиха обследванията в края на септември се оказа, че много малко учители са се заразили в училище и много малко работници са се заразили на работните си места. Обикновено заразяванията стават на сватби, кръщенета, събирания на много хора на закрито, алкохол и силна музика“, поясни проф. Кантарджиев.
Той каза, че през лятото се е свършила колосална работа по отношение на подготовката на здравната система в есенния сезон. Проф. Кантарджиев обясни, че са се създали алгоритми за работи и РЗИ са усъвършенствали своята работа.
„Всеки човек, който е бил в близък контакт дълго време с болен, взима мерки за ограничаване на своите контакти и ползва маска“, добави той. Проф. Кантарджиев каза още, че политиците трябва да служат за добър пример на народ за спазването на мерките.
„Ако хората са убедени и започнат да спазват мерките с не кой знае какви ограничения – просто носене на маска, отстояние и да не се събират на семейни тържества, да не се събират, да не пътуват много, очаквам, че до 14 дена може би процентно ще започнат да намаляват случаите. За съжаление, следващата седмица очаквам увеличаване на случаите“, подчерта проф. Кантарджиев.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Увеличават се екипите, които контролират за спазване на мерките в София
София. Увеличават се екипите на полицията и на Столична община, които контролират за задължителното носене на маски в градския транспорт, в търговските обекти и при струпвания на хора на открито. Това предложение направи кмета на София Йорданка Фандъкова по време на заседание на софийския оперативен щаб за ограничаване на разпространението на COVID-19, съобщиха от пресцентъра на ...
Катя Сунгарска, ЦСМП – София: Хората, които търсят помощта на Спешна помощ, не с...
Катя Сунгарска, ЦСМП – София: Нека да бъдем отговорни и да спазваме мерките, кои...
Проф. Тодор Кантарджиев: Трябва да има мерки на контрол за носене на маските на закрито
София. Трябва да има мерки на контрол за носене на маските на закрито. Това каза директорът на НЦЗПБ и член на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев в интервю за предаването „Неделя 150“ по БНР. „Мерките се взимат с отпадането на извънредното положение в страната на 20 май излезе един закон, който е подписан от президента два дена по-късно. От тогава е разписано кой налага мерките. По предложение на главния държавен здравен инспектор министърът на здравеопазването предприема мерки, които са свързани с контрола на тази инфекция“, обясни той. „Ако бяха взети мерки да се носят маски месец септември, когато имахме едно от най-малкото разпространение в Европа, може би нещата сега нямаше да са така драстични. Винаги съм казвал, че две са причините за увеличаване на случаите. Едната причина това е неспазване на мерки, а другата причина е влажният въздух, застудяването, това, че много хора са на закрито и няма сух, топъл вятър“, каза проф. Кантарджиев. Той обясни, че мерките трябва да бъдат дозирани, така че да могат да се спазват. „Най-вредното са ненавременните мерки и половинчатите мерки. това са нещата, които някои европейска държави направиха и браха плодовете на едно много силно разпространение“, добави проф. Кантарджиев. „Най-важното, което трябваше да направим това лято беше, че не тежките мерки, а тяхното спазване е в интерес на обществото, на държавата. Така можехме да съхраним и икономиката си, културния живот и нормалността на нашия живот. Въпреки това се появиха много противоречиви взаимно изключващи се мнения на хора вчера прочели нещо или не прочели нищо“, каза още той. Проф. Кантарджиев добави още, че целта на нововъведените мерки е процентно намаляване на броя на тежките случаи и общите случаи, за да може да издържи системата на здравеопазването и да не се създаде паника в обществото. Той уточни, че в някои сфери на обществото има създадена паника и обикновено в България нещата са от пълно неглижиране до абсолютна паника.