The Times: Британската армия е прикривала военни престъпления
Лондон. Доказателствата, уличаващи британски войници в убийство на деца и изтезания на цивилни, са били прикрити от военни командири, според изтекли документи, които са били пазени в тайна от правителството, пише британският вестник The Times.
Военните детективи откриха смущаващи твърдения, че висши командири са се опитали да прикрият военни престъпления от британските войски в Афганистан и Ирак, установи дългогодишно разследване на The Times и програмата на BBC Panorama.
Бяха открити доказателства за убийства, извършени от войник от Специалните въздушни сили (СВС) и смърт в ареста, побои, изтезания и унизително сексуално насилие над задържани от страна на военнослужещи от специалния батальон „Черния страж“. Военните детективи откриха също твърденията за фалшифицирането на документи, достатъчно сериозни, за да заслужават разследването на висши офицери.
Един от командирите на СВС е бил предаден на прокуратурата за опит за осуетяване на правосъдието.
Доказателствата се появиха по време на две разследвания за военни престъпления - „Операция „Нордмуур“ в Афганистан и на Екипа за минали разследвания в Ирак“ - които са били спрени през 2017 г. от министъра на отбраната по това време, сър Майкъл Фалън, преди да се стигне до съдебния процес.
Разследващите изразиха недоволство, че убедителни доказателства са оставени настрана по политически причини. „Ключовите решения се отнемат от нашите ръце“, каза един следовател. „От Министерството на отбраната идваше все по-голям натиск за приключване на случаите възможно най-бързо.“
Лорд Макдоналд, бивш директор в Следствието, прегледа доказателствата. Той каза: "Абсолютно политически укорително е политиците да се намесват в толкова сериозни разследвания за престъпления и да преустановяват тези разследвания, преди да приключат."
Разкритията биха могли да доведат до разследване на военни престъпления на британските сили от Международния наказателен съд, който е длъжен да действа, когато страните не подведат под отговорност военни , извършили нарушения на Женевските конвенции.
Настоящото разследване ще насочи вниманието към едно от предизборните обещания на Борис Джонсън. Миналата седмица премиерът заяви, че ще измени Закона за правата на човека, за да защити военните от правни действия и неговата партия обмисля закони, които да затруднят преследването на войници за престъпления, извършени преди повече от 10 години.
Проведеното журналистическо разследване се фокусира върху три събития:
● Убийството на три деца и един младеж, които са били простреляни в главата на близко разстояние, докато пиели чай в дома си в Афганистан през октомври 2012 г. от войник на СВС. Войникът и неговите старши офицери - включително една от най-високопоставените фигури в полка – са били предадени на военния прокурор за разглеждане на обвинения във връзка със стрелбата, но срещу тях не са били предприети правни действия
● Предполагаемата широко разпространена злоупотреба със затворници през лятото на 2003 г. в лагера „Стефен“, в иракския град Басра, довела до поне две смъртни случаи в ареста
● Фаталната стрелба срещу иракски полицай през август 2003 г., за която се твърди, че командващият служител е използвал свидетелски показания на войник, който години по-късно заяви, че доказателствата му са били фалшифицирани без негово знание.
В хода на двете разследвания за военни престъпления разследващите събраха хиляди изявления от британски войници и свидетели и огромно количество документални доказателства.
Британското министерство на отбраната заяви: „Военната полиция проведе обширни разследвания на твърдения за поведението на силите на Обединеното кралство както в Ирак, така и в Афганистан. Независимият прокурорски орган реши да не повдига обвинения по нито един от случаите, за които става дума.“
Превод и редакция: Юлиян Марков