Преглед на основите теми в старозагорския печат
15 Ноември 2019 | 07:27 | Агенция "Фокус"
Кметът на казанлъшкото село Овощник го грози глоба, защото в селото не са умъртвени всички прасета, които се отглеждат в "задния двор", според приетата превантивна мярка от Българската агенция по безопасност на храните заради африканската чума. За всеки такъв случай може да бъде сезирана и Прокуратурата.
През август изтече срокът, в който стопаните на домашни прасета трябваше доброволно да умъртвят животните си. Съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност кметовете имат задължение да съдействат на органите на държавата. По 300 лева обезщетение за прасе са получили 20 души в селото. Средствата се отпуснаха от държавния бюджет на стопаните, които доброволно умъртвиха прасетата си и поеха ангажимент да дезифенкцират кочините. Това се доказва с констативен протокол, подписан от кмета на съответното населено място. Журналистическата ни проверка вчера обаче установи, че в село Овощник се отглеждат прасета в няколко къщи. Дали стопаните им са ги скрили и получили ли са част от тях обезщетения, предстои да разберем. "Още в петък ще реагираме", заяви директорът на Областната агенция по безопасност на храните в Стара Загора д-р Дамян Миков. Той подчерта, че съгласно Закона кметовете на населените места носят отговорност за умъртвяването на прасетата заради африканската чума, която стана причина за ликвидирането на стотици хиляди прасета в промишлени свинекомплекси. Освен на кметовете в населени места с укрити животни глоби ще бъдат наложени и на собствениците им.
Въглищните централи няма да бъдат затворени след 2025 г., успокои министър Петкова.
- Г-жо Петкова, многократно вече сте заявявали, че българската държава ще защити и ще разчита на въглищните централи и че без тях българската енергийната система не може да функционира. Как конкретно ще се реализира това намерение по отношение на държавната ТЕЦ "Марица изток 2" предвид неизвестностите около внедряването на механизма за капацитет. А за гарантиране работата на "Мини Марица-изток" ЕАД съществуващите дългосрочни договори на т.нар. американски централи, които ползват 50% от въглищата на държавното дружество, не е ли по-добре, вместо да бъдат развалени, да се впишат в бъдещите механизми за осигуряване на капацитет?
- Механизмът за капацитет е такава възможност, която ЕС предвижда за всяка една държава-членка, която до голяма степен осигурява своята ел. енергия от въглища и от този механизъм вече се възползваха голяма част от държавите. Така че ние също работим в тази посока. Нотифицирали сме Европейската комисия, работим по механизма за капацитет. Този механизъм за капацитет ще даде възможност за участие в него на абсолютно всички базови мощности, които могат да произведат електрическа енергия и да работят съответно на базата на това тя да бъде предоставена на пазара. Така че ще има търг, така предвиждат европейските правила и в рамките на този търг всеки ще може да се яви и кандидатства.
- Да, но този търг трябва да се проведе до 31 декември тази година, а вече стана известно, че наетият консултант все още не е готов с разработката на самия механизъм за капацитет.
- Търгът ще се проведе, когато бъде одобрен механизмът за капацитет от Европейската комисия. Така че ние водим разговори с комисията, направили сме пренотификация по отношение на механизма и работим в тази посока.
- Отново ще се върна на думите Ви, че държавата ще разчита на въглищните централи в следващите години. Колко години? Очакването беше, че въвеждането на механизма за капацитет ще им осигури работа поне до 2030 г., а сега се говори до 2025 г. А след 2025 г. ще ги затворим ли?
- Така, както предвиждат европейските правила, този механизъм за капацитет е временна мярка и той представлява държавна помощ. Затова е налице необходимост той да бъде нотифициран пред Европейската комисия и да бъде одобрен като такава държавна помощ. След това се предвижда не само за България, а и за целия пазар в рамките на ЕС пазарът на електрическа енергия да бъде либерализиран напълно и да достигне такива нива, че да позволи на всеки един производител да излезе на пазара и да продава своята електрическа енергия.
- С направените инвестиции за минното оборудване в "Мини Марица-изток" ще увеличаваме добива на въглища, а ТЕЦ "Брикел" ще гори отпадъци. Защо?
- Това са теми, които колегите от МОСВ стриктно наблюдават, те са въпрос на комплексно разрешително, така че знаете, че това е тема, която се следи изключително стриктно от МОСВ.
- И от жителите на Гълъбово...
- Разбира се, на първо място е животът и здравето на хората, и чистотата на въздуха. Знаете, че България има и наказателна процедура по отношение на фините прахови частици (ФПЧ) и ние трябва да бъдем изключително внимателни, и държавата да е на своето място, и стриктно да упражнява своя контрол в тази посока.
Интервюто подготви:
Йовка НИКОЛОВА
(Б.Р. Въпросите към министър Петкова бяха зададени по време на посещението й в "Мини Марица-изток" вчера)
За пръв път в историята си "Мини Марица-изток" въвежда в експлоатация два нови роторни багера
Вчера в присъствието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова и ръководството на БЕХ два нови роторни багера KWK 2000 и KWK 400L бяха предадени за въвеждане едновременно в експлоатация в "Мини Марица-изток". Това се случва за пръв път в дългогодишната история на държавното въгледобивно дружество, затова и изп. директор инж. Андон Андонов обяви по време на събитието: "Днес е щастлив ден за българската енергетика и конкретно за "Мини Марица-изток" ЕАД".
Двата багера от най-ново техническо поколение за работа при открит въгледобив са водеща част от програмата на настоящото ръководство на държавното дружество за модернизиране на тежкото минно оборудване. Както вече медията ни съобщи, стойността на инвестицията е 25.8 млн. евро, 50% от която е осигурена по линия на Международния фонд "Козлодуй" и 50% - собствени средства на "Мини Марица-изток".
След проведена открита международна процедура по правилата на финансиращия орган - Европейската банка за възстановяване и развитие (чийто зам. изпълнителен директор Валентин Шайдер присъства на церемонията), за изпълнител на дейностите бе избран българо-полският консорциум "Famur - Българска енергетика", който изпълни поръчката качествено и в срок.
Новият багер KWK 2000 ще замести три стари багера в рудник "Трояново-север", произведени в годините на социализма, а другият KWK 400 L ще работи на 5-и участък за вторично изгребване на вътрешно насипище (разкривки).
Ръководителят на международния консорциум, изпълнил поръчката - Николай Райчев, подчерта, че проектът е със стратегическо значение за развитието на открития въгледобив в България и че конструкцията на багерите е плод на дългогодишен опит на полски специалисти, които са изпълнили всички заложени параметри на инвеститора в лицето на "Мини Марица-изток".
Той уточни, че електрониката и двигателите са снабдени с тройни защити, очакванията са конструкциите да не бъдат подменяни през следващите 50 години.
Райчев бе категоричен, че новите два роторни багера ще доведат до значително снижение на енергийните разходи и ще гарантират енергийните доставки за ТЕЦ-овете от комплекс "Марица изток", а с това и енергийната сигурност на България.
Енергийният министър Теменужка Петкова акцентира върху факта, че въвеждането в експлоатация едновременно на две машини от този тип се случва за първи път в дългогодишната история на "Мини Марица-изток" ЕАД. По думите й това е свидетелство за сериозната ангажираност на ръководството на компанията за обновяване на техниката - условие за ефективност и конкурентоспособност на производството.
След церемонията багер КWK 400 L, тежащ 476 т, потегли със скорост от 8 м/минута към бъдещото си работно място в рудник "Трояново-север". До седмица за там ще потегли и вторият багер от типа KWK 2000, с двойно по-голямо тегло.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!