Преглед на основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
7 Декември 2018 | 03:20 | Агенция "Фокус"
***
Москва. САЩ показаха как могат да бъдат задържани руски бизнесмени в чужбина, пише руският вестник "Взгляд".
Задържането на висш мениджър на най-голямата частна компания в Китай и възможното му депортиране в Съединените щати е събитие, което е трудно да се подцени. Съществува важен прецедент, много зависи от него - както за Китай, така и за Русия. Опитвайки се да запази световното лидерство, Вашингтон повдигна максимално залозите, всъщност се стигна до екстремни мерки.
Канадската полиция задържа Мън Ванчжоу - ключов ръководител на телекомуникационния гигант Huawei - още на 1 декември, но това бе съобщено едва на 5-ти. Причината - искането на Съединените щати, които се противопоставят на амбициите на Huawei за световно лидерство. Официалната причина е нарушаването на режима на санкции срещу Иран, който не е признат в Китай. Думата "санкции" е може би най-важната в тази история.
В средата на май Съединените щати въведоха пакет от санкции, определени като „най-тежките“ и не са насочени към ракетната или ядрената програма, а към икономиката на Иран като цяло. Шест месеца по-късно канадската полиция задържа финансовия директор на китайската компания Huawei по искане на Вашингтон – Мън Ванчжоу по обвинение в нарушаване на режима на антииранските търговски санкции.
Същите санкции, чиято валидност никой в света, с изключение на Съединените щати и някои близкоизточни страни, не признава.
Годишният оборот на Huawei е 92,5 милиарда долара - три годишни бюджета на Естония или два бюджета на Беларус. Това е най-голямата частна компания в Китай, която е на второ място в света в продажбите на смартфони, след корейския Samsung, но пред Apple. До 2020 г. холдингът планира да изпревари световните лидери.
В същото време Huawei всъщност не може да бъде изкупен: акциите на гиганта не се търгуват на пазара, разпределят се сред служителите на компанията в духа на "социализма с китайски характеристики". Той е красота и гордост, истински титан на "националната икономика" на Китай, с която лидерите (досега лидери) на световния пазар се борят чрез разузнаването: разузнавателните служби на САЩ и Великобритания обвиняват телекомуникационния гигант за промишлен шпионаж и работа за китайската армия. На първо място - заради фигурата на основателя и президента на Huawei, Жен Женгфей.
Доналд Тръмп се очаква да хареса това, което се случи веднага, по няколко причини и връзката с Иран е последна по важност. Президентът на САЩ заяви, че иска да наложи истинска сделка на Техеран, който се противопоставя на САЩ и се надява да заобиколи санкциите.
Във всеки случай, Тръмп се бори с опасен конкурент на американските компании - това е в духа му. Той "дава отговор" на кибер заплахите, които заплашват американците. Той също получава коз за конфронтация с Пекин, с когото е в състояние на търговска война.
За Русия най-важното е, че историята на Huawei е тест за влизане в режим на едностранни американски санкции. Няма съмнение, че подобни методи впоследствие ще се използват и срещу Русия.. Например заплахата от арест в трети държави на топ мениджъри на европейски кампании, работещи с "Газпром" за "Северен поток" - 2.
Какво се случва с Huawei е най-важният прецедент, който ще покаже много. Той ще покаже докъде могат да стигнат Съединените щати и колко остър е подходът на Тръмп. Той ще покаже, че е способен да се противопостави на останалата част от света, от съперници в Китай до съюзници в Европа. Той ще покаже от какво да се страхува и за какво трябва да се подготви Русия. А също и дали могъщият старец Хенри Кисинджър е бил прав, когато каза, че тласкането на Москва и Пекин в още по-силен съюз между тях е голяма грешка на Америка.
***
Киев. Украйна увеличава прилежащата й зона в крайбрежните води и може да стреля без предупреждение, пише руският вестник „Независимая газета“.
Върховната Рада на 6 декември подкрепи предложението на президента на Украйна Петро Порошенко за прекратяването на Договора за приятелство и сътрудничество с Руската федерация. Този въпрос привлече най-голямо внимание. Междувременно на сутринта депутатите гласуваха законопроект за разширяването на морската зона за контрол, който не e по-малко значим в украинско-руските отношения.
Приетият закон "За прилежащата зона на Украйна" е подготвян от май тази година. В началото на ноември бе гласуван на първо четене. Това е документ, в който почти не са направени изменения. Но депутатите се нуждаеха от един месец, за да се подготвят за последната фаза, а в навечерието на гласуването съответната парламентарна комисия по отбраната и националната сигурност работи през цялата нощ. При сегашната ситуация, когато Украйна не признава руския статут на Крим и счита, че полуостровът е негова "временно заета" територия, последиците от прилагането на новия закон повдигат множество страхове.
Терминът "прилежаща зона" означава открита морска зона, която не надвишава 24 морски мили (1 морска миля е равна на 1,852 км), в непосредствена близост до териториалните води на държавата. "Прилежащата зона не е нито зона на суверенитет, нито на юрисдикция. Това е част от морското пространство, в което крайбрежната държава може да упражнява ограничен контрол, за да предотврати нарушения или да накаже нарушенията на определени правила ... "- се казва в обяснителните документи на новия закон. Такива правила бяха въведени в началото на 80-те години от Конвенцията на ООН по морско право. Украйна я е ратифицирала през 1999 г., но без специален национален закон е невъзможно упражняването на предвидените в конвенцията правомощия.
"За първи път проектозаконът за прилежащата зона беше изготвен през 2009 г. от правителството на Юлия Тимошенко", напомни заместникът от фракцията „Баткивщина“ Алексей Рябчин. Но документът не беше одобрен. Иван Винник, член на фракцията "Блок на Петро Порошенко", е убеден, че Кремъл умишлено е блокирал опитите за приемане на такъв закон.
Сега, в интервала между първото и второто гласуване, се случи инцидент в Керченския проток. Депутатите са убедени, че новият закон ще укрепи позицията на Украйна при разглеждането на подобни случаи в международните организации.
Документът казва, че в съседната област Киев има право да упражнява контрол, необходим за предотвратяване на нарушения на законодателството на Украйна; за да бъдат доведени нарушителите пред съда. Съответните правомощия - спиране на кораби, провеждане на инспекции и, ако е необходимо, задържане на кораби - се възлагат на морската гвардия на Държавната гранична служба на Украйна. Граничарите и военният персонал, както е посочено в новия закон, ще получат правото да "използват физическа сила, специални средства, оръжия и военно оборудване" в прилежащата морска зона.
***
Москва. САЩ победиха ОПЕК – цените на петрола може да паднат до 45 долара за барел, а Русия я очаква нова финансова криза., пише руският вестник “Московский Комсомолец“.
Арабските шейхове и други участници в предстоящата среща на върха на ОПЕК + във Виена показаха солидарност и колебливо се съгласиха да намалят производството, за да възстановят цените на петрола до предишната си стабилност. Подобна позиция бе изразена пряко от картела на ОПЕК. През следващите шест месеца добивите на страните износителки, включително Русия, ще бъдат съкратени с 1 милион барела на ден. Остава да се одобрят конкретните количества за всяка държава. Очевидно компромис по този въпрос ще бъде постигнат на 7 декември. Съединените щати ще развалят настроението на участниците, като увеличават производството, което може да доведе до нов колапс на котировките.
В резултат на това решение на САЩ американските компании почти напълно ще компенсират намаляването на доставките на ОПЕК +. И евентуален неуспех на споразумението на алианса ще доведе до нов спад в цените - от сегашните 60 до 45 долара за барел. В очакване на решението от 6 декември цените на суровината на пазара вече са се понижили с 2,5-3,5%. По-нататъшното намаляване на цената на "черното злато" заплашва да развали празника на руснаците за Нова година: спадът в петрола неизбежно ще се отрази на бюджетните приходи, а след това на всички руснаци, пише изданието.
***
Москва. САЩ предлагат да се сложи край на Астанския процес за урегулиране на конфликта в Сирия, ако до 14 декември не бъде намерено решение, което да позволи създаването на сирийски конституционен комитет, пише руският ежедневник “Коммерсантъ“.
"Нашето предложение и мисля, че ще изразя мнението на много други големи страни от ООН, загрижени за ситуацията в Сирия, е, че ние не трябва да продължаваме тази доста странна инициатива от Сочи и Астана, които са поели задачата да създадат конституционен комитет", - каза американският дипломат Джеймс Джефри – специален представител на САЩ за Сирия. "Те се опитаха и не успяха", добави той.
Официалният представител на Министерството на външните работи на Руската федерация Мария Захарова нарече тази декларация неконструктивна и непрофесионална. "Такива гръмки твърдения за факта, че ако не стане нещо през декември..., в този случай са неуместни. За експертите те свидетелстват за липсата на професионализъм у хората, които дават такива оценки. Те наливат вода в мелницата на онези, които се противопоставят на мирния процес ", каза тя вчера на брифинг.
Почти едновременно с началника на Генералния щаб на Русия генерал Валерий Герасимов, представителят на външното министерство на Руската федерация обвини САЩ в опити за разрушаване на Сирия. "Незаконната окупация на 55-километровата зона около военната база в Ал-Танф, където американците вече действат като пълноправни собственици, продължава. Оттам, в нощта на 3 декември, бяха направени няколко ракетни атаки срещу позициите на правителствените сили ", каза тя. Според нея Москва вижда в тези действия американското нежелание да се осигури поне минимална стабилност в тази част на Сирия. "В по-широк контекст целта на незаконното американско присъствие, както го виждаме, е да се разиграе кюрдската карта източно от река Ефрат, да доведем въпроса до баналното раздробяване на суверенната Сирия, въпреки официалните изказвания за предполагаемия ангажимент за нейното единство и териториална цялост", отбеляза Мария Захарова.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!