Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
20 Ноември 2018 | 00:01 | Агенция "Фокус"
***
Москва/Анкара. Завърши строителството на морския участък на „Турски поток“, по който ежегодно ще бъдат доставяни 31,5 млрд. куб. м природен газ в страната. Газопроводът не само ще повиши стратегическото значение на Турция, но и ще стане символ на помирението между Анкара и Москва, пише Митхат Юрдакул в статия за вестник Milliyet.
На тържествената церемония в Истанбул присъстваха държавните глави на Русия и Турция – Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган. Основите на проекта бяха положени от същите тези двама лидери преди четири години. „Турски поток“ е първото споразумение между Москва и Анкара след кризата със свалянето на руския бомбардировач Су-24 край границата със Сирия. Затова е и символ на нормализацията на отношенията между двете страни.
Всичко започна с отмяната на проекта за „Южен поток“ по политически причини. Тогава започнаха руско-турските преговори и през декември 2014 г. плановете за изграждането на новия газопровод бяха обявени изненадващо след преговори между Путин и Ердоган.
САЩ и Европейският съюз се противопоставиха на проекта. Вашингтон го определи като „напълно политически“, а страните от Общността се дистанцираха от него. Русия, с подкрепата на Турция, стартира изпълнението на проекта.
Докато двете страни се опитваха да преодолеят някои затруднения като влиянието на изборите в Турция върху проекта и настояванията за отстъпки в цените на природния газ, в двустранните отношения настъпи криза. Инцидентът от 24 ноември 2015 г. със свалянето на руския бомбардировач доведе до преустановяване на дейностите по „Турски поток“, както впрочем и на всички други съвместни проекти. В този период започнаха обсъжданията за алтернативни източници на природен газ, в частност Азербайджан.
Кризата обаче бе преодоляна бързо. И при първата визита на Путин в Турция след нея основна тема на разговорите му с Ердоган стана възобновяването на проекта за строителството на газопровода. Сближаването между двете страни доведе до ускоряването на дейностите по изграждането на „Турски поток“. Бързо бяха издаден всички необходими разрешения за строежа на газопровода на турска земя, след което започна полагането на тръбите.
Към април тази година завърши строителството на участъка от първото разклонение, а към август бе построен 80% от газопровода. За няколко месеца морският участък на „Турски поток“ бе финализиран. И така до церемонията в Истанбул, на която в понеделник присъстваха президентите на Русия и Турция.
***
Сан Диего. Властите на САЩ разпоредиха затваряне на най-натоварения граничен пункт на границата с Мексико, съобщава американското издание Washington Examiner, като уточнява, че той се намира в щата Калифорния – „Сан Исидро“.
Граничните служители са пренасочени към други точки, за да помогнат на колегите си с увеличения в следствие на решението на властите натиск към другите ГКПП. Мярката е наложена в очакване на пристигането на хиляди мигранти, пътуващи с кервана от Централна Америка.
Граничният пункт „Сан Исидро“ обработва данните на над 20 000 души и 70 000 хил. превозни средства, движещи се от и към Тихуана в Мексико и Сан Диего в Калифорния. Сега всички пътнически и търговски ленти на ГКПП, както и една от двете пешеходни, са затворени за преминаване, поясняват от редакцията.
„В понеделник сутринта (местно време) служителите на митниците и граничните служби на САЩ временно спряха обработката на превозни средства за пътуващи", се казва в изявление, публикувано в понеделник от федералната агенция, контролираща цялата дейност на пристанището. Подчертава се, че там се инсталират съоръжения, целящи да блокират навлизане на хора. След приключване на монтажните дейности пунктът ще възобнови работа.
***
Вашингтон. Американското издание The National Interest излага основните тезиси в доклада на Конгреса на САЩ за заплахите от страната, произтичащи от Русия и Китай. Заключението, което се съдържа в документа, е, че САЩ „трудно ще победят във война с Русия или Китай“.
Това мрачно предупреждение за „криза в националната сигурност“ на САЩ изпъква на страниците на изследването, проведено от независима Комисия за стратегията за националната отбрана. В доклада е отбелязана цяла серия стратегически и вътрешни тенденции, които са отслабили международните позиции на САЩ през последните няколко десетилетия. И текста се съдържа и прогноза за сериозните последици за американската сигурност, които ще бъдат неизбежни, ако не бъдат предприети спешни стъпки за отслабването на военната мощ на Америка.
В доклада се твърди, че възраждащата се Русия и засилващият позициите си Китай представляват двойна геополитическа заплаха, „с много по-голям мащаба от времето на прекратяване на Студената война“. Регионалните сили като Северна Корея могат самостоятелно да оказват дестабилизиращо въздействие върху американските съюзници, но държави като нея са най-опасни в ролята на стратегически протежета и кукли на американските опоненти сред големите сили.
Авторите на доклада предупреждават, че официалният военен съюз между Пекин и Москва не е задължително условие за водене на война на два или повече фронта, в условията на които Америка ще бъде в много по-трудна позиция заради ирационалното разпределение на военните ресурси. Евентуална война с Русия или Китай ще унищожи американския възпиращ потенциал, а други враждебни сили ще имат мощен стимул да се възползват от слабостта на САЩ и да започнат срещу тях ако не традиционна, то поне хибридна война.
Засега САЩ все още запазват минимално предимство във военната мощ, но авторите на доклада отбелязват, че съвременните конфликти все повече се водят в „сивата зона" между войната и мира. И там Русия и Китай имат по-сериозен иновационен потенциал, който включва всичко, „започвайки с кибервойна, дипломация, включваща икономическата принуда, и се стигне до медийни манипулации, кибератаки и използването на паравоенни куклени формации".
В доклада се подчертава, че военното предимство на САЩ може да е крехко и краткотрайно, ако настоящите тенденции продължат. Днес е много по-лесно да се разпространяват модерни оръжия по целия свят – дори такива за масово унищожение или балистични ракети. Понастоящем техническото превъзходство на САЩ също е подложено на атака. Те изостават от Китай, а вероятно и от Русия, в разработването на свръхзвукови системи, в изпитанията на ядрените оръжия.
Тези негативни тенденции се засилват поради „недостатъчното финансиране на отбраната" и „решенията, взети от двете водещи партии", се казва в доклада. Освен това авторите подчертават, че са необходими не само допълнителни средства, но и по-ефикасното им използване в онези области, които са от най-голямо значение за сигурността. По-конкретно, докладът очертава дългосрочен инвестиционен план за модернизиране на застаряващия ядрен арсенал на САЩ, така че той поне да поддържа темпо и, ако е възможно, да надмине руските и китайските иновации.
Докладът препоръчва Министерството на отбраната да формира организационна структура на въоръжените сили, така че те да са в състояние да водят две войни едновременно. Това е от изключителна важност не само за победа на война на два фронта, но и за сдържането и предотвратяване на войни с армии, способни да нанесат неприемливи щети на враждебните сили, намесващи се в евентуален мащабен конфликт на САЩ с Русия или Китай.
На фона на очевидно дългосрочната политическата безизходица във Вашингтон, авторите на доклада завършват документа с мрачни предупреждения: „Цената на невъзможността за разрешаване на кризата в американската сфера на националната отбрана и национална сигурност не може да се измерва с абстрактни понятия като „международната стабилност" и „световен ред ". Те ще бъдат измерени с изгубения живот на американците, с изгубеното американско богатство и благосъстояние, както и отслабването на американската сигурност".
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!