Преглед на международните новини до 14 часа ( Агенция „Фокус“ )
22 Септември 2018 | 14:00 | Агенция "Фокус"
„Уважаеми господин президент, приемете дълбоките ми съболезнования във връзка с трагичните последствия от нападението на терористите в град Ахваз ... Случилото се за пореден път напомня за необходимостта да се води безкомпромисна борба с тероризма във всичките му проявления. Бих искал да потвърдя готовността си за бъдещо разширяване на взаимодействието с иранските партньори в борбата с това зло“, се казва в телеграмата.
Освен това руският президент заяви, че съчувства на роднините и близките на загиналите и пожела скорошно възстановяване на ранените.
***
Ахваз. Сепаратистката терористична групировка „Ал Ахваз“, свързана със саудитските власти, пое отговорността за терористичното нападение по време на военен в събота сутринта в югозападния ирански град Ахваз, в резултат от което загинаха десетки и още много бяха ранени, съобщава официалната иранска агенция IRNA.
Групировката, която се нарича „Патриотично арабско демократично движение в Ахваз“ пое отговорността чрез съобщение в социалните медии, отбелязва агенцията.
„Групата проведе няколко саботажа в провинция Хузестан през последните години“, заяви високопоставен представител на местните сили за сигурност в иранската област.
***
Техеран. Най-малко 11 души, включително журналист, са убити и повече от 30 други са пострадали при терористичното нападение на военен парад в югозападния ирански град Ахваз в събота сутринта, предава иранската агенция ISNA.
Четирима терористи, свързани с групировката „Ал Ахвазия“ са започнали да стрелят по тълпата от зад подиума на парада в Ахваз.
Говорителят на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР) Рамезан Шариф заяви: „Атаката дойде от елементи от групировката „Ал Ахвазия“, която се финансира от Саудитска Арабия и имаше за цел да помрачи блясъка на парада на иранските въоръжени сили“.
„Хората също бяха поканени на церемонията и терористите нападнаха и зрителите, и въоръжените сили в смъртоносната атака“, добави той.
Двама терористи, както се съобщава, са ликвидирани от силите за сигурност, докато други двама са арестувани.
Стрелбата е продължила 10 минути и се е водила от парк в близост до мястото на провеждане на мероприятието. Нападателите са носили военни униформи.
***
Прищина. Поисканото извинение от страна на Сърбия за престъпленията, извършени срещу косовското население е първото условие за постигане на договор за помирение, който би довел до признаване на независимостта на Косово от страна на Белград, заяви косовският премиер Рамуш Харадинай, цитиран от електронното издание на вестник „Нова Македония“.
В диалога между Белград и Прищина за окончателен договор между двете страни, подчерта Харадинай, „не може дори да се говори“ за какъвто и да било дебат за корекция на границите.
Косовският премиер, както предаде кореспондентът на МИА от Прищина, в интервю пред „ТВ21“ в петък вечерта заяви, че няма да участва в никакъв процес, в който се говори за подялба на Косово.
„Позицията ми е ясна: не позволявам, не прием, не подкрепям и не участвам в такъв процес, в който се обсъждат границите на моята страна“, отсече Харадинай.
Косово, казва премиерът, „няма лукса да разговаря за редефиниране на своите граници“.
„Признати сме от повече от 110 държави в тези граници, членка сме на международни институции в тези границите, Отварянето на въпроса за границите в какъвто и да е вариант представлява връщане към времето преди независимостта и носи рискове, които не могат да се контролират“, заяви той.
Все пак, посочи Харадинай, диалогът със Сърбия трябва да продължи и да се постигне помиряване между двете страни.
***
Париж/Скопие. Президентът на Франция Еманюел Макрон чрез видеопослание призова македонските граждани да гласуват ЗА на референдума за името, който трябва да се проведе на 30 септември и увери, че вярва в мъдростта на гражданите, пише електронното издание на вестник „Вечер“.
„Дами и господа, драги приятели, ще отнема малко от Вашето време, за да се обърна директно към вас. Вече 25 години нашите две страни имат дипломатически отношения. 25 години общо минало и свързани съдби между нашите народи, чиито корени са дълбоко във вековете. В тази връзка през последните години бяха направени много неща, но на 17 юни 2018 година бе направена голяма крачка. Крачката бе направена с храбростта на вашите лидери, между Вашата страна и Гърция, с която се сложи край на 27-годишния спор. Този т.нар. „Договор от Преспа“ от 17 юни 2018 година дава възможност за напредък и подготовка на бъдещето. Референдумският въпрос на 30 септември т.г. се отнася тъкмо към този договор.
Запознат съм с всички полемики, които се водят и които са част от демократични дебат в страната. Но, аз от тук, понеже вярвам в нашия континент, в силата на Европа, в мощта на колективния разум и във взаимното сътрудничество, бих искал да се обърна и да Ви кажа, че вярвам. Знам, че нито един договор не е съвършен. Знам, че за едните същият не е достатъчно дългосрочен, а другите биха го предоговорили. Чух всички изказани критики.
До преди няколко месеца никой не се надяваше на този договор. Но, този договор се чака вече 27 години. Този договор бе постигнат благодарение на смелостта на Вашите и на гръцките лидери. Затова аз го поддържам. Изцяло! Силно!
Смятам, че същият има централно място в плановете за бъдещето на страната. Той е и в същината на амбициите за Вашата младеж и на това, което можем да направим заедно в годините, които следват.
Това е, драги приятели, дами и господа, еднопосочното, ясно и скромно послание, което искам да ви пратя. Аз не мога да застана на Вашето място, защото гласувате вие, независимо от този политически дебат, който е важен за страната.
Вие трябва да изберете и да се определите дали сте за промяна на Конституцията, или не, дали искате Договорът да бъде приложен.
Да станете Северна Македония, съгласно споразумението. Аз лично съм ЗА и твърдо вярвам, че този договор е добър! За Вас, за целия регион и за Европа. Разчитам на Вас“, заяви френският президент във видеособщението, което отправи до македонските граждани в навечерието на референдума.
***
Пхенян. Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун има намерение да посети Сеул през декември, заяви в петък пред журналистите в Ню Йорк председателят на южнокорейския конгломерат CJ Group Сон Гьон Сик, предава ТАСС.
„Председателят Ким Чен-ун заяви, че ще посети Сеул през декември“, цитира думите му агенция Yonhap. Той добави, че точната дата на пътуването и маршрута й засега не се съобщават.
По данните на агенцията, Сон Гьон Сик е бил член на южнокорейската делегация, съпровождала през тази седмица президента на Южняа Корея Мун Дже-ин по време на визитата в Пхенян.
Както по-рано съобщи лидерът на Южна Корея, той очаква, че Ким Чен-ун ще посети Сеул до края на годината. Това пътуване, по неговото мнение, ще повлияе положително на развитието на двустранните отношения.
От 18 до 20 септември се проведе петата в историята и третата през тази година междукорейска среща на върха, припомня ТАСС. Първите два кръга бяха в Пхенян през 2000 и 2007 години с участието на южнокорейските президенти Кум Де Чжун и Но Му Хьон и вече покойния севернокорейски лидер Ким Чен Ир.
***
Техеран. Президентът на Иран Хасан Роухани заяви, че Ислямската република ще победи президента на САЩ, също, както го е направила с бившия иракски диктатор Саддам Хюсеин, предава иранският телевизионен канал Press TV.
Роухани направи този коментар по време на военен парад в Техеран в събота, на който се отбелязва началото на седмицата в памет на осемгодишната война между Иран и Ирак, отбелязва медията.
***
Тирана. Албанският премиер Еди Рама направи рядък коментар за идеята за промяна на границите между Косово и Сърбия. Той смята, че това е исторически шанс, който идва веднъж на 30 години, дори, както добави албанският министър-председател, той самия да няма окончателно мнение по този въпрос. Рама не пожела да каже директно дали е за или против промяната на границите, която бе предложена от президентите на Косово и Сърбия Хашим Тачи и Александър Вучич, предава македонският портал „А1 Он“.
„Аз мисля така: нямам конкретен отговор, за да кажа: ето, това е решението, но мога да кажа, и това не е критика към Хашим Тачи, само мисля, че персонализирането на това е нещо, което може да има много висока цена. Дали знам каква може да бъде цената? Ние сме пред исторически шанс и ако се държим като аматьори има много по-голям шанс да го изпуснем, отколкото да получим нещо. Такъв шанс може да се появи отново след 30 години“, заяви Рама пред тиранската телевизия „Клан“.
Това е най-конкретното досега изявление на албанския премиер във връзка с идеята за корекция на границите между Косово и Сърбия, отбелязва медията.
По-рано държавният глава Илир Мета, както и лидерите на албанските опозиционни партии се обявиха против идеята, като оцениха същата като много опасна за мира и стабилността в региона. Те подкрепят диалога Косово – Сърбия, но той, по тяхното мнение, трябва да завърши с взаимно признаване.
***
Букурещ. Лидерът на управляващата в Румъния Социалдемократическа партия (СДП) Ливиу Драгнеа отново излезе победител след най-трудната си битка до момента срещу вътрешната опозиция в партията, предава порталът Romania Insider.
Изпълнителният съвет на СПД в петък гласува да запази Драгнеа като председател. Само 8 члена на Комитета гласуваха срещу него, докато 60 го подкрепиха, съгласно информацията от източници на Hotnews.ro.
Сред осемте члена на най-висшия орган на СДП, които гласуваха за отстраняването на Драгнеа са кметът на Букурещ Габриела Фиреа, вицепремиера Паул Станеску, бившият премиер Михай Тудосе и други, съобщават източници, цитирани от румънския портал.
Според вътрешната опозиция на лидера, криминалното досие на Драгнеа е негова слабост. Става въпрос за неговата условна присъда за уреждане на избори, която му попречи да стане министър-председател. Следващият месец предстои да бъде разгледано обжалването му по дело за злоупотреба със служебно положение, по което получи три години и половина лишаване от свобода – ефективно. Той е разследван и по трети случай, в който е заподозрян във формиране на криминална група за източване на пари от държавни проекти, някои от които с европейско финансиране.
***
Дамаск. Сирийската агенция SANA публикува видео-инсценировка на „химическа атака“ в сирийската провинция Идлиб, подготвена от „Белите каски“, за да бъдат обвинени правителствените сили за нея, предава РИА Новости.
Но няколко минути по-късно материалът е изтрит от Youtube. Статията за клипчето на арабски и английски в сайта на агенцията обаче все още е там, отбелязва руската агенция.
В петминутното клипче се показват три вариант на една и съща видео инсценировка с подобни „сценарии“ и роли на действащите лица. В началото на видеото на земята лежат „жертвите“ на химическата атака, докато същевременно се носи друг мъж на носилка към кола на бърза помощ, а дете е поливано с вода във фургона на пикап.
При това във втората и третата версия на видеото мъжът не лежи на носилката, а помага на останалите да поливат детето с вода.
***
Атина. Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас се срещна в петък с министъра на отбраната на страната Панос Каменос, който е и председател на младшия коалиционен партньор „Независимите гърци“. Двамата са се съгласили, че в момента Гърция има нужда от единство и политическа стабилност в първоначалната фаза след излизането на страната от финансовата програма, съобщиха неназовани официални лица пред гръцката държавна агенция АНА-МПА.
Ципрас и Каменос са постигнали съгласие също и за това, че общата цел в момента е да се повиши растежа на икономиката, докато се засилва социалната държава и се намалява тежестта, която носят групите с нисък и среден доход, а това ще стане чрез прилагане на наскоро приетите мерки за облекчаване на данъците, отбелязва агенцията.
По отношение на Договора с Македония за името, двамата са се разбрали, че няма да позволят той да навреди на работата на правителството и че ще разгледат отново въпроса през март, добавят още източниците на АНА-МПА.
***
Пекин. Китайското правителство заяви, че след обявените от Вашингтон допълнителни мита отказва да провежда нови консултации със САЩ по спорните въпроси в сферата на търговията, предава The Wall Street Journal.
По-рано се планираха срещи между вицепремиера на Китай Ло Хе и представители на САЩ във Вашингтон. Китайските власти са се отказали от тези планове заради въведените от САЩ нови мита върху китайската стока.
На 24 септември започват да действат нови мита на САЩ по отношение на китайски стоки на обща стойност от 200 милиарда долара.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!