Добрич и Тутракан бяха обявени за градове на Българската бойна слава (ОБЗОР)
22 Септември 2018 | 04:44 | Агенция "Фокус"
Проекторешението беше внесено в Народното събрание от депутатите от ГЕРБ Пламен Манушев, Цвета Караянчева, Константин Попов, Христо Гаджев, Алтимир Адамов, Александър Сабанов и Даниела Димитрова. В мотивите си те заявиха, че Тутраканската и Добричката епопея от септември 1916 г. са едни от най-светлите примери за героизма и саможертвата на българския войник. Според тях чрез обявяването на Добрич и Тутракан за градове на Българската бойна слава ще се отдаде дължимата почит на загиналите и ще се удовлетвори желанието на гражданите да се върне паметта на българите за тези славни събития.
Вицеадмирал Пламен Манушев обясни от трибуната на Народното събрание, че идеята се е родила още преди две години, когато се навършиха 100 години от Добричката и Тутраканската епопея. „Това е битка, при която патриотизмът и българският дух побеждават. Там войникът отива или за да победи, или за да умре. Затова сме длъжни да почетем българските мъже, загинали при тази славна битка. Това е невероятен героизъм и нашето решение ще направи така, че паметта на тези хора да бъде почетена“, коментира вицеадмирал Манушев. По думите му тогава загиват над 3000 души от различни вероизповедания, народности и религии, които са погребани един до друг. „Тогава българинът е осъзнал, че убитият войник не му е вече враг“, каза той. Манушев посочи още, че това решение няма да има финансови и административни последици.
Идеята за обявяването на Добрич и Тутракан за градове на Българската бойна слава беше приветствана и от народните представители от БСП. Те обаче изразиха мнение, че има и други български градове, които заслужават това признание. „Наистина трябва да бъдем единни за такива неща. Но трябва да припомня, че гробовете на двама герои, загинали в Тутраканската и Добричката епопея, тънат в разруха на Софийските гробища“, коментира депутатът от БСП Славчо Велков. А народният представител от левицата Таско Ерменков посочи, че не бива да се забравя, че българската бойна слава е и в Европа – на всички места, където българският войник е показал своята сила.
Депутатът от ДПС Хасан Адемов също подкрепи предложението, като заяви, че по този начин, ще се съхрани паметта на героите от Добруджанската битка и ще се предаде на бъдещите поколения техният подвиг. „За разлика от повечето военни гробища по света, в гробището в Добрич всички загинали са положени един до друг без разлика от тяхната национална или религиозна принадлежност. И това е нагледен и поучителен урок за толерантност, човеколюбие и единение“, каза още Адемов.
Доц. Милен Михов от „Обединени патриоти“ коментира, че връщането на Южна Добруджа е доказателство, че българската демокрация е постигала резултати и това трябва да бъде почетено. „Събитията от 1916 г. можем да определим като историческото възмездие за кражбата на Южна Добруджа през 1913 г. Благодарение на последователната и мирна политика на България, далновидната дипломация и заслугата на цар Борис III България успява за вечни времена да си върне Южна Добруджа“, заяви доц. Михов и посочи, че така свободата, за която толкова се е борил българският народ, най-накрая изгрява на равнините на Добруджа.
Пред „Фокус“ кметът на Добрич Йордан Йорданов заяви, че макар и закъсняло, решението за обявяване на Добрич за град на Българската бойна слава е чест и гордост за всички. „Гражданите на Добрич са признателни, защото дългогодишните битки водени в района на Добрич най-сетне ще бъдат почетени“, каза още кметът и изрази надежда това да възвърне мисията за обединение, единност и надскачане на партийните различия в името на България. „Надявам се този акт за обявяване на Добрич и Тутракан за градове на Българската бойна слава да дадат добрия пример, за който всички ние се надяваме. Мисля, че вървим в правилната посока“, добави Йорданов.
Кметът на Тутракан Димитър Стефанов отбеляза, че няма по-голям подарък за жителите на Тутракан от това той да бъде признат за град на Българската бойна слава. Решението на парламента дойде в деня, в който Тутракан отбелязва своя празник. „Това е признание за това, което наистина българският войник е направил, за да я има държавата. Всички ние трябва да се гордеем“, каза още Стефанов. Според него признанието за Добрич и Тутракан не е съвпадение, а е потвърждение на значимите събития, случили се през Първата световна война по земите на Североизточна България, когато е била окупирана от румънската армия.
Цветилена СИМЕОНОВА
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!