Българската позиция за Унгария стана повод за политическо напрежение (ОБЗОР)
21 Септември 2018 | 03:17 | Агенция "Фокус"
Президентът Румен Радев коментира пред журналисти, че страната ни има две позиции за Унгария: едната за пред българската публика, а другата - за пред Съвета на ЕС. По думите му министър-председателят е оторизиран да изрази позицията на страната ни по темата за Унгария, тъй като той представлява България в Съвета на ЕС. Държавният глава отчете, че е затруднен да проследи позицията на Бойко Борисов по казуса и я определи като „амбивалетно поведение“.
Министър-председателят Бойко Борисов уточни пред журналисти в Залцбург, че взетото на Оперативно заседание на Министерски съвет решение за Унгария няма правна стойност, но има морална. Според него раздвоението на личността по темата Унгария се явява в БСП, защото нейните евродепутати са подкрепили санкциите срещу страната. По думите му към днешна дата има една ясно изразена позиция и тя е на ПП ГЕРБ в европейския парламент. Премиерът отчете, че 6-те депутати на ГЕРБ и Ангел Джамбазки от ВМРО са гласували срещу санкции и за действие на чл. 7 срещу Унгария. „Чакам един ден, в който президентът не е повторил нещо, казано от Корнелия Нинова, за да го аплодирам“, каза Борисов.
Това изказване на премиера бе предизвикано от коментара на лидера на БСП Корнелия Нинова, която по-рано през деня заяви, че министър-председателят Бойко Борисов прави двойна външна политика - една за пред българските граждани, и една за пред началниците навън. „Смятаме, че решението за отнемане на гласа на Унгария е грешка и е още една стъпка към разделението и разцеплението в Европа на едни и други. Това е обратно на това, което бихме искали - силна и единна Европа“, заяви тя и отчете, че премиерът е нанесъл поредния удар по държавността и по институциите в България.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че това, към което трябва да се придържаме като страна, е Унгария да не бъде наказана тежко и да препоръчаме диалогът да бъде по-интензивен. Според него не бива Унгария да бъде наказана толкова тежко, защото преди европейските избори ще създаде други настроения и усещания за националистическите и популистките партии в ЕС. „Днес трябва да бъдем много ясни в позициите си и да декларираме, че сме за интегриран и силен Европейски съюз. За това критиките към всяка една държава-членка са добри, ако бъдат градивни и всеки направи своята самооценка. Трябва да бъдем заедно в предизвикателствата – и с бежанската криза, и с интеграцията на тези чужденци, които влязоха в ЕС“, каза Цветанов.
Коалиционните партньори в лицето на вицепремиера и лидер на НСФБ Валери Симеонов и лидера на Атака и председател на ПГ на „Обединени патриоти“ Волен Сидеров също коментираха темата.
Вицепремиерът Валери Симеонов подчерта, че няма разколебаване в позицията на правителството за Унгария. „Снощи имах разговор с премиера относно евентуалното разколебаване в позицията му за Унгария и мога да кажа, че няма такова нещо. Няма разколебаване. Вчера той прецизира решението”, каза вицепремиерът Симеонов. Той обясни, че формално погледнато решението на вчерашното заседание не е имало правна стойност и затова премиерът Бойко Борисов е отложил гласуването. Според вицепремиера Валери Симеонов България ще излезе с официална позиция, когато има изрично решение на Министерски съвет за това.
Лидерът на Атака и председател на ПГ на „Обединени патриоти“ Ворен Сидеров заяви, че на първия Коалиционен съвет, ще постави въпроса за санкциите срещу Унгария. „Бойко Борисов одобрява много от нещата, които Орбан прави, включително и за мигрантската политика. Доколкото разбирам, не го подкрепя, че се затваря университет, който бил към Сорос и имал международни лицензи. Това явно предизвиква движение и натиск“, поясни Волен Сидеров.
Деница КИТАНОВА
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!