Преглед на международните новини до 6 часа (Агенция "Фокус")
12 Септември 2018 | 06:01 | Агенция "Фокус"
Епицентърът на труса е бил на 119 км югоизточно от албанската столица Тирана и на 26 км южно от Ресен, Македония, с дълбочина от един километър под земната кора.
Не се привеждат данни за пострадали или материални щети.
***
Рим. Регистрирано е земетресение с магнитуд 3.6 в Централна Италия, показва справка на интернет страницата на Европейския средиземноморски сеизмологичен център.
Земетресението е станало в 23:57 на 11 септември (0:57 на 12 септември българско време) на 30 километра северно от Малтиняно и на 130 километра североизточно от Рим на дълбочина 7 километра. Земетресението е усетено в района на епицентъра. За сега няма информация за пострадали хора и нанесени материални щети.
***
Прищина. Косовският президент Хашим Тачи призна, че ще бъде трудно да се постигне мир със Сърбия, но диалогът с нея е единственият път към решение, предава RTK Live.
Коментирайки думите на сръбския президент Александър Вушич за Слободан Милошевич по време на неотдавнашното му посещение в Косово, Тачи заяви, че целият свят знае, че Милошевич е касапин на Балканите и че той е пряко отговорен за геноцида в Косово.
„Да го прославимя в момент на усилия за постигане на мир е много голяма грешка", категоричен бе Тачи.
На въпроса дали е изненадан от сравнително слабото присъствие на косовските сърби по време на митинга на Вучич, Тачи отбеляза, че за него най-важно е било отсъствието на инциденти в рамките на престоя му в най-младата държава на Балканите.
***
Атина. Броят на загиналите в смъртоносният пожар край Атина достигна 99 души, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Още една жертва е починала в болница в Атина във вторник – става дума за жена на 26 години, увеличавайки смъртността от пожарите, които опустошиха Източна Атика през юли до 99 души.
Същевременно жителите на опустошената област заявиха в писмо, че много от обещаните обществени работи за възстановяване на щетите не са започнали, а тези, които са започнали се извършват "с тревожно бавно темпо", застрашавайки тяхната безопасност.
Те също така заявиха, че много жертви на горски пожари все още не са получили първоначалната помощ, за да покрият непосредствените си нужди.
***
Страсбург. Алексис Ципрас говори за Договора с Македония пред Европейския парламент, съобщава македонската редакция на Deutsche Welle.
Гръцкият министър-председател в Европейския парламент в Страсбург защити Договора от Преспа и неговия македонски колега Зоран Заев. Ципрас бе особено критичен към двете опозиционни партии в Македония и Гърция, ВМРО-ДПМНЕ и Нова демокрация, обвинявайки ги, че техните лидери си служат с еднакви аргументи в опит да отхвърлят договора, с който се слага край на десетилетния спор за името.
"Умолявам всички депутати да разберат следното - и аз и Заев сме обявявани за предатели в нашите страни от политици, които спадат към Европейската народна партия със едни и същи аргументи", каза Ципрас. "Мицотакис и Мицковски, които принадлежат към Европейската народна партия (ЕНП), ни обвиняват с напълно еднакви аргументи- че сме предатели и че споразумението е вредно. Не мислите ли, че тъй като двамата консервативни лидери ни обвиняват, че сме предатели и че това споразумение е предателство, това вероятно означава, че и аз Заев правим нещо добро, проправяме пътя към мира, перспективи за сътрудничество и мирно бъдеще, историческо бъдеще и с това съм много горд ", каза Ципрас.
Дебатът в Европейския парламент на моменти приличаше на дебатите от гръцкия парламент, след като депутатът от Нова демокрация, Манолис Кефалоянис, попита Ципрас да каже как в бъдеще ще се наричат езика и националността на македонските граждани, пише редакцията.
Ципрас отговори с насрещен въпрос: как се е наричала тази държава досега в Европейския парламент?
"Това е Европейският парламент, не можем да се държим като в гръцкия парламент и да считаме тази тема за табу, заравяйки главата си в пясъка. Знаете, че от години си заравяме главата в пясъка, докато реалността е различна, - 140 страни, сред които и най-големите като САЩ, Китай, Русия, са признали страната под конституционното й име, а това име е само Македония. Всички лидери казват Македония и никой не изглеждаше раздразнен ", каза Ципрас.
Гръцкият премиер твърди, че с договора Македония вече няма да може да претендира за "античното гръцко македонско наследство", т.е., че с него се признава, че съседната страна е славянска и нейният език е славянски. "Досега това не се е случвало", каза Ципрас.
***
Тел Авив. Израелският премиер Бенямин Нетаняху изрази удовлетворение от решението на САЩ да закрие мисията на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) (международно признатия представител на палестинския народ – бел. ред.) във Вашингтон, пише израелското издание The Times of Israel.
Премиерът Бенямин Нетаняху във вторник похвали администрацията на американския президент Доналд Тръмп за решението си да затвори мисията на Организацията за освобождение на Палестина във Вашингтон, заявявайки, че това е "правилното решение".
"САЩ взеха правилното решение", каза Нетаняху в изявление в края на празника Рош Хашана. "Израел подкрепя тези действия, които имат за цел да покажат ясно на палестинците, че отказът да преговарят и продължавайки да нападат Израел в международни форуми няма да доведе до мир".
Майкъл Орен, заместник-министър и бивш посланик във Вашингтон, похвали и хода на САЩ.
"Със закриването на офиса на ООП във Вашингтон американската администрация не променя правилата на играта, а просто ги възстановява след години на пренебрегване", каза Орен, като отбеляза, че според споразуменията от Осло е забранено да действат в посока на признаване на палестинска държава извън преговорите с Израел.
"Трябва да се отбележи, че за разлика от предишните администрации, които бяха възнаградили палестинците за изоставяне на преговорите с Израел, президентът Тръмп принуждава палестинците да платят цената, каза Орен. "Както видяхме в миналото - даването на подаръци на палестинците само ги държи далеч от мирните преговори, а сега американците ги наказват, за да ги накарат да се върнат на масата", заяви Орен.
***
Скопие. ВМРО-ДПМНЕ реши всеки гражданин да постъпи според убежденията си на референдума, съобщава македонското електронно издание “МКД“.
"Нашата родина е на кръстопът и това са исторически решения. Трябва да се каже, че с направеното досега правителството разруши всички преговорни позиции градени до сега ", заяви лидерът на ВМРО-ДПМНЕ, Християн Мицковски на среднощна пресконференция в централата на партията. Мицковски заяви, че опозиционната партия е решила, че всеки гражданин на референдума трябва да действа според собственото си убеждение.
"След консултациите с гражданите и след заседанията на Централния и Изпълнителния комитет, ВМРО-ДПМНЕ реши, че всеки гражданин трябва да действа по свое собствено убеждение. Всеки сам ще вземе решение, което смята за най-добро за семейството си и нашата скъпа Македония. Македония е не само Мицковски, нито Заев, а на всеки свободен гражданин. Имате цялата информация пред вас и знаете какво да правите. Просто трябва да слушате сърцето и ума си и в крайна сметка Македония ще спечели ", каза Мицковски на пресконференция.
***
Вашингтон. Американският министър на отбраната Джеймс Матис обяви плановете си във вторник да посети Македония, преди референдумът, който може да сложи край на дълги години спорове с Гърция за името на страната и да проправи пътя за присъединяването й към НАТО, предава AFP.
Ръководителят на Пентагона заяви, че е загрижен, че Русия може да се опитва да се намеси в резултата от гласуването, което при положителен вот, би насочила Македония по пътя към евроинтеграцията.
"Демокрациите трябва да бъдат оставени сами", каза Матис пред репортери в Пентагона.
"Ако техният посланик иска да направи изявление във вестник, това е едно нещо. Но не и това, което Русия е практикувала от Естония до Съединените щати, от Украйна и сега в Македония, то винаги е адаптирано към конкретната ситуация и това е винаги завоалирано, доколкото съм забелязал“, заяви Матис.
Той добави: "Ще отида там, за да стане ясно, че подкрепяме македонския народ."
Посещението на Матис в Македония следващия уикенд идва на фона на поканата на НАТО към балканската страна да се присъедини към Алианса.
***
Белград. Увеличава се броят на починалите от западнонилска треска в Сърбия, предава Макфакс.
Четирима души починаха от вируса на западнонилската треска в Сърбия само миналата седмица, според Института по обществено здраве в Белград.
От началото на годината 286 души са били са заразени с вируса в Сърбия и 29 са починали досега. Пациентите са регистрирани в 14 области, но най-много заболявания са регистрирани на територията на Белград, т.е. 141 души, според Танюг.
Вирусът на западнонилската треска е сезонно заболяване и се предава от заразени комари.
В страните от Европейския съюз досега са регистрирани 798 случая на болестта и повечето пациенти са в Италия - 327 болни, а 168 са регистрирани в Гърция, в Унгария - 134.
Досега в ЕС са починали 44 души, от които 18 в Гърция, 13 в Италия и 12 в Румъния. В Сърбия вирусът е регистриран за първи път през 2012 г. и оттогава до миналата година са съобщени общо 574 случая, от които 61 са починали.
***
Брюксел/Лондон. Великобритания е изпратила писма до 27-те страни-членки на ЕС за споразумения в транспортната сфера при липса на споразумение за Брекзит, пише британският вестник The Guardian.
Доминик Рааб беше критикуван от Мишел Барние, след като главният преговарящ на ЕС откри, че британското правителство е написало писма до останалите 27 държави-членки, за да поиска странични преговори по транспорта в случай на липса на споразумение.
Писмата предлагат страните-членки да се подготвят да се ангажират в едностранни споразумения с британското правителство в областта на въздухоплаването и превоза на товари, за да могат да продължат ключовите търговски потоци в случай, че Обединеното кралство и ЕС не постигнат споразумение за напускане на Съюза до 29 март 2019 г.
Транспортният министър на Великобритания Крис Грейлинг е наредил писмата да бъдат изпратени, въпреки че преди по-малко от две седмици най-високопоставеният търговски представител на Европейската комисия Виолета Булк заяви, че без сделка тази есен няма да има други споразумения за защита на британската икономика.
Барние също предупреди, че е повторил това послание пред Рааб, като е казал на министъра за Брекзит: "Ако няма сделка, няма доверие".
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!