Преглед на основните теми в американския печат (Агенция "Фокус")
15 Август 2018 | 00:01 | Агенция "Фокус"
„Скандално е, че двама журналисти са арестувани за това, че са си вършили работата“, заяви директорът на VOA Аманда Бенет.
Журналистите, единият кореспондент на медията, а другия на свободна практика, са арестувани, когато са се опитали да интервюират китайски професор, поставен под домашен арест за предишно интервю пред VOA. Ученият е задържан преди около две седмици, пише изданието.
***
Лондон. Мъжът, заподозрян за терористическата атака в Лондон във вторник е британски гражданин, роден в друга страна, пише американското издание The Hill, като се позовава на информация от местните власти.
„Той е британски гражданин“, заяви министърът по сигурността на Великобритания Бен Уолъс пред BBC. „Той е роден в друга държава“.
Заподозреният се заби с колата си в пешеходци и колоездачи в близост до парламента в Лондон, ранявайки трима души. Инцидентът се смята за тероризъм, но полицията все още не е изяснила причината, отбелязва The Hill.
***
Ню Йорк. Съгласно доклад на ООН, екстремистката групировка „Ислямска държава“ продължава да има до 30 хиляди бойци горе-долу еднакво разпределени между Сирия и Ирак и продължава да е глобална заплаха, каквато е и „Ал Кайда“, която е много по-силна на някои места.
В разпространения в понеделник доклад на експертите от световната организация се казва, че въпреки разгрома на ИД в Ирак и по-голямата част от Сирия е много вероятно умалена „прикрита версия“ на „ядрото“ на групировката да оцелее и в двете страни и то ще има значителен брой поддръжници в Афганистан, Либия, Югоизточна Азия и Западна Африка, пише американското издание The Washington Times.
Експертите смятат, че глобалната мрежа на „Ал Кайда“ също „продължава да показва устойчивост“ и нейните бойци и съюзници са много по-силни от ИД в някои точки, включително Сомалия, Йемен, Южна Азия и африканския регион Сахел.
Лидерите на Ал Кайда в Иран "станаха по-известни" и са работили с върховния лидер на екстремистката група Айман ал Зауахири, "като прожектираха властта си по-ефективно, отколкото можеше по-рано", включително върху събитията в Сирия, твърдят експертите.
Докладът до Съвета за сигурност от експерти, които наблюдават санкциите срещу ИД и „Ал Кайда“, отбелязва, че оценката на сегашното общо присъствие на ИД в Ирак и Сирия идва от неназовани правителства. Оценката на между 20 000 и 30 000 члена включва "значителен компонент от многото хиляди активни чуждестранни терористи“ ,се казва в доклада.
Докато много бойци, плановици и командири са били убити в битки и много други бойци и поддръжници са напуснали непосредствената конфликтна зона, експертите казват, че много остават в двете страни - някои са участвали във военни действия, "докато други са се скрили в състрадателни общности и градски райони. "
***
Техеран. Върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей отправи най-острите си критики досега срещу президента на страната Хасан Роуйхани, обвинявайки го, че е преминал „червени линии“ в ядрените преговори със САЩ и други провали, които са създали икономическата криза, пише електронното издание на вестник The New York Times.
Забележките на върховния лидер, аятолах Али Хаменей, засилиха натиска върху иранския президент Хасан Роухани, който се бори с икономически протести, гняв заради ендемична корупция, заплаха от евентуален въоръжен конфликт със Съединените щати и призиви от радикалите в Иран за оставки в неговото правителство, отбелязва изданието.
Обещанията на Роухни, че договорът от 2015 г., постигнат със Съединените щати и други световни сили, би довел до икономическо възраждане в Иран, бяха осуетени, след като администрацията на Тръмп се отказа от споразумението през май и се обяви за възстановяване на американските санкции, продължава вестникът.
През последните три месеца валутата на Иран се понижи, а големите мултинационални компании отхвърлиха плановете си да правят бизнес в страната, уплашени от силната заплаха от финансови наказания в Съединените щати, припомня още „Ню Йорк Таймс“.
Аятолах Хаменей заяви в понеделник, че поради настойчивостта на г-н Рухани и неговият екип им е позволил да договорят ядреното споразумение, в което Иран е ограничил ядрените си дейности в замяна на отмяна на санкциите. Въпреки това той смята, че иранските преговарящи са дали прекалено много и "нарушиха червените линии, които бяха поставени".
Ако не беше за собствения му съвет към г-н Роухани, посочи аятолахът, "бихме дали и повече."
Забележките на аятолах Хаменей, в реч, предадена по държавните медии и публикувана на неговия уебсайт и „Туитър“, показват как се е дистанцирал от Роухани, отбелязва изданието.
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!