Защо и с какви цели Базата „Бондстийл“ е в Косово?
26 Януари 2018 | 07:14 | Vecer.mk
Базата „Бондстийл“ е най-голямата американска военна база в света, изградена след войната във Виетнам. По някои параметри се смята и за най-голямата американска база в Европа. Базата има своя територия и се подчинява само на Пентагона. Необходимост от такава база се появила след разпада на СССР. Руските военни части сметнали, че тази база може да се употреби за обмен на всички видове оръжия, включвайки и елементите на ПРО (Американската противоракетна отбрана).
Базата има около 300 обекта и автономна система за електроенергия и вода. Може да се каже, че американската база „Бондстийл“ в Косово е най-непознатият и в същото време най-проученият по престъпления американски военен комплекс в Европа. Намира се в близост до Урошевац- източният дял на Косово. Името си базата получава в чест на старши сержант Джеймс Бонстийл, който воюва във Виетнам и получава медал за чест- най-голямата военна награда на САЩ. Формално базата „Бондстийл“ служи като седалище на Международната оперативна група „Изток“ под командването на САЩ, но нейното истинско значение надминава задачите на мирните единици на КФОР (Косовските сили).
Изграждането на комплекса започва през 1999 година след бомбардировките над Югославия от НАТО и влизането на американския военен контингент на територията на Косово. Базата „Бондстийл“ се градяла тайно от американски военни инженери, както и от експерти от частните компании Kellogg, Brown and Root Corporation (KBR). Базата започва да работи през лятото на 2000 година. Заема ширина от 3,86 кв. км., с неправилна форма, а площта й е около 11, 3 км. В базата има около 300 обекта, между които инфраструктура за позициониране на хеликоптерите, артилерийските и танковите единици, автономна система за електроенергия и вода, телевизионна система, кино, търговски център, голям спортен комплекс, библиотека, закрит басейн и супермодерен болничен комплекс. Цялата дължина на пътищата на територията на базата възлиза на 25 км. Комплексът е ограден от бетонова ограда, дълга 14 км. с бодлива тел и 11 поста.
От самото си отваряне базата „Бондстийл“ има и задачата да изпълнява тайни операции, които не могат да контролират нито от ООН, нито европейските и евроатлантическите организации, включително и НАТО. Това се потвърждава от факта, че „Бондстийл“ е под директния контрол и отговаря само пред Пентагона, както и пред Збигнем Бжежиснки, предишен съветник на президента на САЩ по въпросите за националната сигурност.
Геополитиката на „Бондстийл“
Този обект не се използва само от американците, а и от другите страни членки на НАТО. Още по-важен е фактът, че обектите на САЩ в Косово се намират в центъра на военната и териториалната „основа“, която минава от Италия към Турция. Базата дава възможност на САЩ да контролира водите на Средиземно и Черно море, както и пътищата към Близкия Изток, Северна Африка и Кавказ, а също така трасетата по настоящите и бъдещите тръбопроводи от региона на Каспийско море и Централна Азия. Работи конкретно за проекта за газопровод Бургас-Скопие-Влора, за който американският министър на енергетиката Бил Ричардсън през 1999 година обяви, че говори за „енергийната сигурност на САЩ“. „Влагаме значителна сума в Каспийския регион и за нас е много важно газопроводите и политиката да се движат в линия, която ни устройва“. Според него ако на югоизточното крило на НАТО избухне голям регионален въоръжен конфликт тъкмо „Бонстийл“ ще бъде главната база за организиране и изпълняване на операции от американската армия. Американските военни единици, позиционирани в комплекса, ще бъдат в помощ на летищата в Тирана, Драч, Прищина, Болоня, Скопие и Тузла,.
Според преценката на генерал Леонид Ивашов, председател на Академията за геополитически проблеми и един от водещите руски военни експерти, проамериканския анклав осигурява концентриране на военните сили на САЩ в региона и развитие на базата „Бонстийл“. В координация с американските военни контингенти в Босна и Херцеговина и България позволява контролиране на транзита на енергия и извършване на операции по линията юг югоизток, а при необходимост и разместване на територията на Косово с всякакъв вид оръжие.
Скандалът, свързан с тази военна база се разви през ноември 2005 година. Тогава комисарят по човешките права в Съвета на Европа, Алваро Хил Роблес предполагаше, че в американската база „Бонстийл“ съществува таен затвор. В интервю за френския „Монд“ той припомни, че по време на визитата си в Косово през септември 2002 година видял „смалено копие на Гуантанамо“. Видял дървена барака, заобиколена от висока ограда от бодлива тел и няколко десетки затворници с оранжеви гащеризони (някои имали бради и чели нещо). Това го подсещало за американския затвор в Куба. Според американските власти всички затворници напуснали „Бонстийл“ през 2003 година, а затворът не бил демонтиран.
Както докладва Андрю Бацевич, професор в Катедрата за международни отношения и история на Бостънския университет, целта на военната операция на НАТО против Югославия през 1999 година всъщност е била „подкрепа за надмощие на САЩ в Европа“ и „предупреждение за Европа да отстъпи от по-ранните правила“.
И накрая още една забележка. Командирът на съюзническите сили на НАТО в Европа по време на бомбардировките над Югославия, американският генерал Уесли Кларк, призна, че „истинските, ключови причини“ за интервенцията на Северноатлантическия алианс в Косово се състои в намерението на НАТО „да наложи волята си на ръководителите на земите, които открито отказвали да се подчинят първо на Босна, а после и на Косово“.
Постоянното военно присъствие на САЩ в центъра на Балканите всъщност е идеална възможност целият регион да се държи на мушка, така американските интереси ще се защитят от мощния вътрешнополитически катаклизъм.
Не е случайно, че американските медии активно наричат базата „Бонстийл“ антипод на Центъра за извънредни ситуации в Ниш, който се формира с участието на Русия. Днес Вашингтон и Брюксел извършват все по-голям натиск върху Белград, за да го принудят да прекъсне сръбско-руския договор, сключен за споменатия център, за да се избегне военнополитическото присъствие на Русия в близост до Косово.
Превод и редакция: Биляна ИВАНОВА
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!